Türkiye'deki göçmenlerde; Adaptasyon, çok kültürlü kişilik, travma sonrası büyüme ve ruhsal belirtiler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relations between adaptatation, multicultural personality, post traumatic growth and psychological symptoms of immigrants in Turkey
- Tez No: 628458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada; Türkiye'deki farklı etnik gruplarına ait göçmenlerin psikolojik ve sosyokültürel adaptasyonu, çok kültürlü kişilik özellikleri ve travma sonrası büyüme düzeyleri incelenmiştir. Araştırmaya Türkiye'de yaşayan 18-69 yaş aralığındaki yabancı uyruklu 73 kişi katılmıştır. Örneklemde 41 kadın (% 56.2) 32 erkek (% 43.8) katılımcı yer almaktadır. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Sosyokültürel Uyum Ölçeği, Çok Kültürlü Kişilik Ölçeği Kısa Formu, Travma Sonrası Büyüme Envanteri, Ruhsal Belirti Tarama Listesi, Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, psikolojik uyum ile sosyokültürel uyum arasında anlamlı pozitif ilişki bulundu ((p = 0.022, r = 0.301).
Özet (Çeviri)
The present study examined the relation between sociocultural adaptation, psychological adaptation, multicultural personality and post traumatic growth. This study targeted immigrants in Turkey. 73 immigrant adults ages are between 18-69 participated in this study. 41 of participants are women (56.2 %) and 32 of participants are men (43.8 %). In this study we used Demographic Information Questionnaire, Sociocultural Adaptation Scale, Multicultural Personality Questionnaire Short Form, Post Traumatic Growth Inventory, Symptom Checklist 90-R, Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory. As a result of this research, correlation analyses showed that; there is significantly positive relation between psychological adjustment and sociocultural adjustment (p = 0.022, r = 0.301).