Türkiye'deki post-Sovyet göçmenlerin kültürel uyum sürecinde medya kullanımının yansımaları
Reflections of media use in cultural integration process of post-Soviet immigrants in Turkey
- Tez No: 509721
- Danışmanlar: DOÇ. SUZAN DUYGU ERİŞTİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Araştırmada Türkiye'deki Post-Sovyet göçmenlerin geleneksel ve yeni medya kullanım eğilimlerinin kültürel uyum sürecine etkisi incelenmektedir. Araştırmada karma paradigmaya dayalı“Eş zamanlı/Paralel Yakınsayan”model kullanılmıştır. Veriler Türkiye'deki Post-Sovyet göçmenleri arasında çoğunluk teşkil eden Azerbaycanlılar, Ruslar ve Türkmenistanlılardan 2017 yılının Nisan-Temmuz aylarında toplanmıştır. Toplam 219 kişiden veri toplama aracına yanıt alınmış, 30 kişiyle ise yarı yapılandırmış görüşme yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre Türkiyedeki Post-Sovyet göçmenlerin kültürel uyum sürecinde hem geleneksel hem yeni medya araçlarından farklı bileşenler bağlamında ve amaçlara dayalı olarak faydalanmaktadırlar. Medya kullanım sürecinde geleneksel medyanın yerel ve etnik odaklı kullanımında Azerbaycanlı göçmenler daha öne çıkarken; yeni medya kullanımı konusunda Rus göçmenler daha aktif bir profil ortaya koymaktadırlar. Medya kullanım amaçlarına dayalı olarak ise Azerbaycanlı göçmenlerin yerel kültür odaklı geleneksel medya kullanımı öne çıkmakta; Rus göçmenlerin ise daha çok etnik kültürle sosyal etkileşim kurma odaklı olarak yeni medya kullanım amacı öne çıkmaktadır. Sonuç olarak hem geleneksel hem yeni medya araçları Türkiye'deki Post-Sovyet göçmenlerin bir taraftan yerel kültür ile bağ kurmalarına, diğer taraftan ise kendi kültürleri ile bağlarını sürdürmelerine yardımcı olarak ulusaşırı bağlamdaki kültürel uyum süreçlerine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca hem geleneksel hem de yeni medya kullanım sürecinin göç topluluklarının kültürel uyum sürecindeki rolü yerel kültürü tanımaya, anlamaya ve çözmeye yönelik işe koşulması ile doğrudan ilintilidir.
Özet (Çeviri)
This research investigated the impact of traditional and new media usage trends of Post-Soviet immigrants in Turkey on the cultural integration process. The research employed a Concurrent/Parallel Convergent model of mixed research methodology. The data was collected since May to July 2017 from Azerbaijanis, Russians and Turkmen people, who form the majority among Post-Soviet immigrants in Turkey. 219 people took part in the survey, while 30 people were interviewed. According to the research findings Post-Soviet immigrants in Turkey use both traditional and new media in the cultural integration process for different purposes and in different contexts. However, in the use of local and Post-Soviet traditional media, Azerbaijanis are ahead of Russians, while in terms of using new media, Russians are more active than Azerbaijanis. Concerning media usage purposes, although Azerbaijanis are more inclined to traditional media use for local culture focused purposes than Russians, Russians are far ahead of Azerbaijanis in social interaction with Post-Soviet culture via new media. As a result, both traditional and new media contribute to cultural integration process of Post-Soviet immigrants in Turkey in the transnational context, by helping them to connect with local culture on the on hand and maintain their ties with their own culture on the other hand. In addition, the role of both traditional and new media use is directly related to learning, understanding and solving the local culture.