Balgam yayma negatif, klinik ve radyolojik olarak akciğer tüberkülozu düşünülen olgularda bronkoalveoler lavaj (bal) arb, total ada, interferon gamma (ifn- γ) ile serum total ada, ifn- γ‟nın tanı değeri
Diagnostic value of acid fast bacilli at bal in patients who are accepted as clinically and radiologically active tuberculosis with negative sputum smear
- Tez No: 628467
- Danışmanlar: DR. SAADETTİN ÇIKRIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Tüberküloz (TB) tanısı balgam veya bronkoskopi meteryallerinde Mycobacterium tuberculosis saptanması Ve radyoloji ile saǧlanmaktadır. Ancak her zaman ve her hasta için bu mümkün olamamaktadır. Bu çalışmada klinik ve radyolojik olarak aktif akciǧer tüberkülozu düşünülen ancak 3 tane balgam materyalinde Aside Rezistan Basil (ARB) yayma negatif bulunanlarda Bronkoalveoler Lavajda (BAL) ARB yayma ve kültür müspetliǧinin, invaziv Fiberoptik bronkoskopi (FOB) işlemlerinin TB teşhisine olan katkılarını araştırdık. Gereç ve yöntemler: Klinik ve radyolojik olarak aktif ve/veya sekel akciǧer TB'u düşünülen, 3 tane balgam yayması negatif olan toplam 89 hasta alındı. Kontrol grubu olarak TB düşünülmeyen fakat tanısal amaçlı bronkoskopi planlanan parankimde konsolidasyon ve/veya interstisyel tutulumu olan hastalar alındı Bulgular: Vakalar tanı olarak 3 gruba ayrıldı:51 (%57,3) TB, 8 (%9) sekel TB ve 30 (%33,7) TB dışı (TBDG). Tanı, klinik ve radyolojik inceleme, transtorasik iǧne aspirasyonu (TTIA), transbronşiyal biyopsi (TBB), transbronşiyal iǧne aspirasyonudur (TBIA), BAL ve balgam kültür ile sağlandı. Sonuç: Çalışmamızda balgam çıkaramayan hastalarda indüksiyonla balgam kültürü bakmanın, yayma negatif olan olgularda bronkoskopi ile BAL kültürünün, uygun olgularda TBB veya TBIA'NİN, ayrıca alınan materyallerin her iki kültür ortamına ekilmesinin de istatistikî olarak tanı deǧerini artırdığı sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The diagnosis of tuberculosis (TB) is achieved by using culture of Mycobacterium tuberculosis from sputum or bronchoscopy specimens and radiology. However can not always be ensured in each patient. In this study we investigated the contribution of acid−fast bacilli smear and culture positivity on TB diagnosis in bronchoalveolar lavage (BAL) and invasive procedures of fiberoptic bronchoscopy (FOB) in patients with three negative acid−fast bacilli smear in sputum that were suspected of clinically and radiologically active tuberculosis. Materials and Methods: 89 patients whom were suspected of clinically and radiologically active andƒor sequelae tuberculosis with three negative sputum smear were included in the study. As the control group patients that were scheduled for bronchoscopy with consolidation or interstitial pattern at parenchyma but not presumed to be tuberculosis were included. Results: Patients are divided to 3 groups based on diagnosis: 51 (%57,3) tuberculosis, 8 (%9) sequelae tuberculosis and 30 (%33,7) nontuberculosis. Diagnosis was achieved by clinical and radiological evaluation, transthorasic needle aspiration (TTIA), transbronchial biopsi (TBB), transbronchial needle aspiration (TBIA), BAL and sputum culture. Conclusion: In our study we found that investigation of sputum culture by induction in smear negative cases, as well inoculation of each specimen to 2 different culture medium, significantly increase the diagnostic value of BAL cultures obtained by bronchoscopy, TBB or TBIA, in patients who can not produce sputum.