E-öğrenme içerikleriyle bütünleşik sosyal etkileşim sisteminin geliştirilmesi, kullanıcı deneyimleri üzerinden etkileşim dinamiklerinin ve uyarlanabilirliğinin incelenmesi
Development of social interaction system integrated with e-learning contents, investigation of interaction dynamics and adaptability through user experiences
  1. Tez No: 628479
  2. Yazar: MEVA BAYRAK KARSLİ
  3. Danışmanlar: PROF. SELÇUK KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, İçerikle Bütünleşik Sosyal Etkileşim Sistemi'nin (İBSES) geliştirilmesi ve öğrencilerin bu ortama ilişkin sosyal etkileşim deneyimlerinin incelenmesidir. Ayrıca İBSES'te uyarlanabilir sosyal etkileşim sunma noktasında temel alınabilecek bireysel değişkenlerin belirlenmesidir. Yöntem: İç içe geçmiş karma araştırma yöntemlerinden“Nicel Verileri Nitel Tasarımlara Yerleştirme”deseni kullanılan araştırmanın nitel kısmında“Çoklu Durum”, nicel kısmında“İlişkisel Tarama”desenine başvurulmuştur. Çalışma grubunu, Açıköğretim Fakültesi'nde (AÖF) öğrenim gören 80, Uzaktan Eğitim (UE) yoluyla ders alan 31 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada geliştirilen İBSES, e-öğrenme içerikleriyle bütünleşik bir şekilde öğrencilere eğitimciler ve diğer öğrencilerle eş zamanlı ve eş zamansız etkileşimlerin sunulduğu sosyal e-öğrenme ortamıdır. Uygulama sürecinde öğrenciler İBSES'teki içerikleri kullanmışlardır. İBSES logları, görüşme formları ve ölçeklerle elde edilen veriler, nitel ve nicel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular: İBSES'te eş zamansız etkileşim yeterince kullanılmamış, eş zamanlı etkileşim UE öğrencileri tarafından kullanılmıştır. İBSES'e katılım ve beğeniyi içeriğe, sisteme ve bireye dayalı özellikler etkilemiştir. UE öğrencileri İBSES'te akademik, teknik, kişisel iletişim ve koordinasyon amacıyla etkileşim kurmuşlardır. UE öğrencilerinin İBSES'teki etkileşim sıklığı ile sosyal zekâ, etkileşim kaygısı, çevrimiçi öğrenme topluluğu hissi ve sosyal buradalıkları arasında ilişki bulunmamıştır. UE öğrencileri, İBSES'te uyarlanabilir sosyal etkileşim sunulmasını olumlu bulmuş, tercihe dayalı uyarlamaları olumsuz, başarı ve sistemde bekleme süresine dayalı uyarlamaları olumlu değerlendirmişlerdir. Sonuç: İçerik ve etkileşimin bütünleşik olduğu sistemlerde eş zamansız programlardaki içerik odaklı bakış değişmezken, eş zamanlı destekli programlarda içeriğin yanı sıra sosyal etkileşimi canlı tutan, özgür ve zengin etkileşimlerin daha fazla kullanıldığı görülmüştür. Bu sistemlerde öğrencilere sistem üzerinde kontrol yetkisi sağlanarak sosyal etkileşim uyarlaması yapılabilir. Yapılan uyarlamalarda tercih, başarı ve sistemde kalma süresi bireysel değişken olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to develop the Content-Integrated Social Interaction System (CISIS) and to examine the social interaction experiences of students related to this environment. It also aimed to determine the individual variables that can be taken as a basis in providing adaptive social interaction in CISIS. Method: In the research,“Quantitative Nested in Qualitative Designs”, one of the nested mixed research designs was used. In the qualitative part“Multiple Case Study”and in the quantitative part the“Correlational Survey Method”was used. The study group of the research consisted of 80 students studying at Open Education Faculty and 31 students taking course through Distance Education (DE). CISIS is a social e-learning environment integrated with e-learning content where students are provided with simultaneous and asynchronous interactions with educators and other students, During the application process, students used the content in CISIS. Data obtained through CISIS logs, interview forms and scales were analyzed by qualitative and quantitative methods. Findings: In CISIS, while asynchronous interaction was not sufficiently used, synchronous interaction was used by DE students. Participation and appreciation in CISIS were affected by content, system and individual characteristics. DE students interacted in CISIS for academic, technical, personal communication and coordination purposes. There was no relationship between the frequency of interaction of DE students in CISIS and social intelligence, interaction anxiety, the sense of online learning community and social involvement. Students of DE found adaptive social interaction provision at CISIS positive, adaptations based on preference negative, however, they positively evaluated adaptations based on success and time spent in the system. Results: While the content-oriented view in asynchronous programs did not change in systems where content and interaction were integrated, it was seen that free and rich interactions that keep social interaction alive as well as content, were used more in synchronous supported programs. In these systems, social interaction can be adapted by providing students with control authority over the system. In adaptations made, preference, success and time spent in the system can be used as an individual variable.