Savunma sanayi projelerinin analitik hiyerarşi süreci yöntemi kullanılarak önceliklendirilmesi
Prioritisation of defence industry projects by using analytic hierarchy process method
- Tez No: 628477
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Savunma sanayi ülkenin vazgeçilmez sektörleri arasındadır. Bir ülkenin savunma sanayi sektörü geliştikçe ülke sadece askeri açıdan değil sosyo - ekonomik açıdan da önemli ölçüde gelişecektir. Yüksek teknolojili üretim gerçekleştiren ve ülke savunması için kritik çalışmalar yapan bu sektörün devlet tarafından desteklenmesi oldukça önemlidir. Ülkenin bu alanda gelişmesiyle beraber toplum içerisinde güvenli yaşama duygusu da böylelikle artacaktır. Savunma sanayi birçok çalışmayı yaptığı projeler sayesinde neticelendirir. Bu sebeple projelerin zamanında doğru bir şekilde uzman kişiler tarafından belirlenmesi önem arz etmektedir. Bir projeden başarılı bir sonuç elde edilirse bu durum sektörün gelişmesi için yeni fırsatlar ortaya çıkaracaktır. Bu sebeple zamanında verilen doğru karar kritiktir. Savunma sanayi projeleri çok sayıda olup birçok kriter içermektedir. Bu sebeple durum çok kriterli karar verme olarak belirtilebilir. Bu amaçla çalışmada çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan analitik hiyerarşi süreci yöntemi seçim ve önceliklendirme amacıyla kullanılmıştır. Yöntemin uygulanabilmesi için çalışmanın gerçekleştiği savunma sanayide uzman çalışanlar ile görüşülmüştür. Gerçekleştirilen görüşme neticesinde 6 proje alternatif olarak seçilmiş ve belirlenen 11 kriter dahilinde yöntem uygulanmıştır. Uygulanan yöntem sonucunda savunma sanayi projelerinin önceliklendirilebilir olduğu görülmüştür. Bu durum sektör için önemli bir girdi olmuş olup farklı seçim ve karar verme durumlarını da değerlendirmek üzere kullanılabilir olacağı karar verici açısından ifade edilmiştir. Böylelikle ülkemiz için oldukça önemli bir sektör olan savunma sanayide yöntemin kullanılabilir olması sektör için olumlu bir sonuç ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Defence Industry is an indispensable sector among other sectors for a country. When defence industry improves in a country it finds out not only military improvement but also socio- economic improvement for a country. Subvention is really important for this sector because of high technology production and critical studies for a country defence. With the development of country in this area sense of safe living will increase for society. Defence industry studies are concluded by defence industry projects in general. For this reason determine the projects accurately by experts on time is crucial. If a successful result is obtained from a project, this will create new opportunities for the development of the sector. For this reason the decision which is made on time is significant. There are a lot of defence industry projects which include many criteria. Therefore this situation can be determine as multi criteria desicion making. For this purpose, Analytic Hierarchy Process Method which is one of the multi-criteria decision making methods, was used for selection and prioritisation. In order to apply the method, the employees who were experts in the defence industry were interviewed for the result of study. As a result of the interview, 6 projects were chosen as an alternative and the method was applied within the determined 11 criteria. After this applied method, it has been seen that defence industry projects can be prioritized. This situation has been an important input for the sector and it has been stated in terms of the decision maker that it can be used to evaluate different selection and decision making situations. Thus, the availability of the method in the defence industry, which is a very essential sector for our country, has revealed a positive result for the sector.