Mehmet b. Velî b. Resûl el-Kırşehrî'nin 'Ez-Zübde fî İlmi'l-Kelâm' adlı eserinin tahkiki
The review of the book 'al-Zubdah fi İlm al-Kalam' of Mehmet b. Veli b. Resûl el-Kırşehrî
- Tez No: 628483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Çalışmamızda Mehmet b. Veli b. Resûl Kırşehrî'nin ez-Zübde fî ilmi'l-kelâm isimli yazma eserin tahkik ve incelemesi yapılacaktır. Bu eser itikâdî konularda akla gelebilecek şüpheleri gidermek ve sapıklıklarla mücadele etmek amacı çerçevesinde kelâmın kullandığı kuvvetli deliller ile istidlallerde bulunmuş, önceki kelâm âlimlerinin görüşlerini de ortaya koymuştur. Kırşehrî'nin bu eseri, ele alınan konularla ilgili olarak Mâtürîdî ve Eş'arî âlimlerinin konu ile ilgili görüşlerini ve delillerini ortaya koymuştur. Eser yazıldığı dönemde mevcut kelâmî konuları içermekte ve bunları anlatırken kolay anlaşılır bir üslup kullanmaktadır. Bu sebeple döneminin kelâmî yapısını yansıtması bakımından önemli bir kaynak durumundadır. Mâtürîdî akidesini en yalın haliyle ve basit bir dille anlatması bakımından benzerlerinden ayrılan bu eser, kelâmî konularda araştırma yapan akademisyenler ve öğrenciler için önemli bir eserdir. Bu sebeple mahtut haldeki bu eserin okuyucuya ulaştırılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Çalışmamız tespit ettiğimiz dört nüsha üzerinden yapılmıştır. Esas aldığımız nüsha kenarında bir takım açıklamalar yazıldığı görülmüştür. Bu da bize, akıllar doysun, inançlar güçlensin ve bidatçilerin kötülüklerinden sakınılsın ve zararlı akımlara karşı bir kale gibi olsun diye yazılan bu eserin önemsendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The research includes the review and enquiry of the book with the name of“ez-Zübde fî ilmi'l-kelâm”of Mehmet b. Veli b. Resûl Kırşehr. In this book, the author cites evidence based on theology To respond to the doubt that can arise in the mind in matters of belief also mentioned some of the opinions of previous theologians. Kırşehr mentioned the opinions and evidence of the Ash'ari and Mâtürîdî scholars on the issues he discussed in his book. This book contains the belief matters that existed during his reign and He relied on a clear and easy method to explain and discuss these issues. Therefore, it is considered an important source that clarifies the state of theology in its time. Also, this book is in an important position for both students and academics who are interested in the study of theology because it explains the doctrine of Imam Al-Mâtürîdî in a clear and simple way That is why we have seen that delivery this book to readers is very important. We have done this study based on four copies. In the copy that we originally took in our study, we see explanations that have been written on the margins of the original text, and this indicates to us the importance of this book, which was intended to preserve the doctrine intact from deviation, bad ideas and heresies such as the impregnable fortress