Graduate-level thesis writing in a second language:Perspectives of students and advisors
İkinci dilde lisansüstü tez yazımı: Öğrencilerin ve tez danışmanlarının görüşleri
- Tez No: 628482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR YİĞİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma (1) lisansüstü öğrencilerinin tezlerini yazmada yaşadıkları zorlukları, (2) yüksek lisans öğrencilerinin ve danışmanların tez denetimindeki sorumluluklarına ilişkin algılarını ve (3) birbirlerinden ve üniversiteden tez yazma sürecindeki beklentilerini araştırmaktadır. Katılımcılar Türkiye'de İngilizce eğitim veren bir devlet üniversitesinin sosyal bilimler bölümlerinde yüksek lisans yapan öğrenciler ve aynı üniversitenin sosyal bilimler bölümlerinde yüksek lisans tez danışmanlığı yapan akademisyenlerden oluşmaktadır. Çalışmanın verileri anketlerden ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Çalışma kapsamında 63 öğrenci ve 35 danışman ankete katılmış ve anket katılımcılarından 16 öğrenci ve 9 tez danışmanı ile röportaj yapılmıştır. Bulgular, yüksek lisans tez yazımında İngilizce dili, tez yazım biçimi ve tez bölümlerinin yazım ve içeriği ile ilgili önemli problemler olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin ve danışmanların tez sürecindeki sorumluluklara ilişkin algıları, araştırma konusu bulma ve sistematik bir çalışma yaklaşımı benimseme gibi konularda birleşmekte; fakat öğrenciler daha iyi bir zaman yönetimi için danışmanlardan daha fazla toplantı başlatma, daha sık geri bildirim ve daha X bir rehberlik beklemektedir. Çalışmanın sonuçları ikinci dil lisansüstü öğrenci yazarlarının tez yazma süreçlerinde acil desteğe ihtiyaç duyduklarını ortaya koymuş, hem öğrencilerin hem de danışmanların lisansüstü öğrenciler için akademik yazma merkezi veya akademik yazma dersi gibi seçeneklerin gerekliliğinde hemfikir olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores (1) the difficulties experienced by graduate students in writing their thesis, (2) perceptions of students and advisors regarding responsibilities in thesis supervision and (3) the expectations of graduate students and thesis advisors from each other and from the university in this writing process. The participants were master's students and thesis advisors in social sciences disciplines at an English-medium state university in Turkey. Data of the study was obtained from surveys and semi-structured interviews. Sixty-three students and 35 advisors completed the surveys and a subset from each group (n=16 and n=9, respectively) were interviewed subsequently. The findings indicate that students experience major writing problems related to English language, rhetorical organization and functions of thesis genre and its chapters. Perceptions of students and advisors with respect to their responsibilities converge largely on various aspects such as finding a research subject or adopting a systematic study approach, but for a better time management, students expect more meeting initiation, frequent feedback and guidance from their advisors. Furthermore, advisors do not consider dealing with language-related problems of students as a part of advisor responsibilities. The findings of the study reveal that second language graduate student writers need urgent support in their thesis writing processes and that both students and advisors agree on the need for opportunities such as an academic writing center or an academic writing course for graduate students.