Seyyit Ahmet Arvasi'nin genel eğitim bağlamında din eğitimi hakkındaki görüşleri
Seyit Ahmet Arvasi's views on religious education in the context of general education
- Tez No: 628501
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Eğitimci şahsiyeti, özgün fikirleri, muhtelif eserleri, makaleleri, fikir yazıları, Türk-İslam ülküsü şuuru, milli ve manevi kültüre bağlılığı ile adından sıkça söz ettiren Arvasi Cumhuriyet döneminde yetişmiş önemli fikir adamlarındandır. Türk- İslam ülküsüyle tanınmış olsa da O'nun asıl alanı eğitimdir. Görev yaptığı bütün okullarda gençlere, islam dinini, İslam'ı gaye edinen Türk- İslam ülküsü şuurunu, ilmi derinliği ve dışa bağımlılıktan uzak manevi bir kalkınmaya sahip olarak“milli bir kültür”oluşturmayı öğütlemiştir. Özellikle din eğitimi konusundaki hassasiyeti kitap ve makalelerinde ön plana çıkan Arvasi, fikir dünyasını inandığı dinin temel kaynaklarına göre şekillendirmiştir. Bu çalışmada, toplumsal, kültürel, siyasal alanlarda ve özellikle eğitim ve din eğitimi konularındaki fikirleriyle adından sıkça söz ettiren Seyit Ahmet Arvasi'nin genel eğitim bağlamında din eğitimi hakkındaki görüşlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Arvasi'nin görüş ve önerilerinin günümüze de ışık tutarak, eğitim ve din eğitimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Arvasi who is famous for his educator personality, original ideas, varies works, articles, idea writings, Turk-Islam ideal consciousness and his loyalty to national and moral culture is a very important idea man grown in republic period. Although he is known by his Turk-Islam consciousness, his real field is education. He advised all the teenagers in the schools that he worked, the religion of Islam, Turk-Islam ideal consciousness, scientific depth and creating a“national culture”which has a moral development far from foreign dependency. His sensitivity about education of religion is in the foreground of Arvasi's books and articles that he shaped his world of ideas according to the basic sources of the religion he believes. In this study, examination of religious education ideas within general education of Seyit Ahmet Arvasi who is famous for his ideas about social, cultural, political especially education and religious education is aimed. It is considered that Arvasi's ideas and suggestion swill contribute a lot to education and religious education with his ideas and suggestions enlightening our day.