Persistence in Turkish macroeconomic data
Türkiye makroekonomik verilerinde süreklilik
  1. Tez No: 62851
  2. Yazar: TANJU YORULMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ERLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
oz TÜRKİYE MAKROEKONOMİK VERİLERİNDE SÜREKLİLİK Yorulmazer, Tanju Yüksek Lisans, İktisat Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Haluk Erlat Ağustos 1997, 50 sayfa Bu tezde makroekonomik zaman dizilerini bir deterministik trend etrafındaki durağan dalgalanmalar olarak tanımlayan alışılmış konjonktür hareketi görüşünün Türkiye verileri için geçerliliği araştırılmaktadır. İlk olarak dizilerdeki sürekliliğin (persistence) varlığı bilinen birim kök sınamaları ile araştırılmaktadır. Bundan sonra serilerdeki sürekliliğin büyüklüğü son zamanlarda ortaya çıkan ekonometrik yöntemler ile hesap edilmektedir. Bu çalışmanın sonuçlan, üzerinde çalışılan serilerin çoğunluğunun bir trende dönme eğiliminde olmayan durağan dışı seriler olduğunu göstermiştir. Serilerdeki sürekliliğin niceliğinin hesaplanması, serilerdeki birim kök ile ilişkilendirilemeyen uzun dönem belleğin (long memory) ortaya çıkarılmasını sağlamıştır. Bu çalışma zaman dizilerindeki süreklilik hakkında güvenilir sonuçlara ulaşabilmek için, sürekliliğin varlığının araştırılmasına ek olarak büyüklüğünün de hesaplanması gerektiğini ortaya çıkartmıştır. Anahtar Sözcükler : Süreklilik, uzun dönem belleği, birim kök, Türkiye iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PERSISTENCE IN TURKISH MACROECONOMIC DATA Yorulmazer, Tanju M.S., Department of Economics Supervisor : Prof. Dr. Haluk Erlat August 1997, 53 pages This thesis attempts to investigate the validity of the conventional view of the business cycle that macroeconomic time series are characterized as stationary fluctuations around a deterministic trend for major Turkish macroeconomic time series. First the existence of persistence is investigated using the conventional unit root tests. Then the magnitude of persistence is estimated using the recently proposed econometric techniques. The results of this study lead to the conclusion that most of the Turkish macroeconomic time series are better characterized as nonstationary stochastic processes that have no tendency to return to a deterministic path. Estimating the magnitude of persistence, the long memory in the series that might not be associated with a unit root is captured. The results of this study showed that to make correct conclusions about persistence in time series, in addition to investigating for it one had to estimate its magnitude. Keywords : Persistence, long memory, unit root, Turkey. Ill