Öğrenme stillerine uygun öğretim tekniklerinin İngilizce sözcük öğrenmeye etkisi
The effect of teaching methods suitable for learning styles on English vocabulary learning
  1. Tez No: 628537
  2. Yazar: SİNEM DÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Öğrenme stilleri, öğrencilerin öğrenme sürecinde tercih ettikleri bireysel yollar olarak ifade edilir ve dil öğrenimi sürecinin en önemli bileşenlerindendir. Sosyal bir varlık olan insan farklı sosyal çevre ve kültürlerde yetiştiğinden, bireysel farklılıklar ve yaşam tarzı farklılıkları sonucunda bireylerin öğrenme stilleri de farklılık gösterir. Öğretim sürecinde bireylerin farklı öğrenme stillerine sahip olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Bu çalışmada, yabancı dil öğreniminde öğrenme stillerine uygun sözcük öğreniminin bireylerin sözcük öğrenme başarısına etkisi araştırılmıştır. Araştırmada Felder ve Silverman öğrenme stilleri belirleme ölçeği (ILS- Index of Learning Style) kullanılmıştır. Bu çalışmada, öğrenme stillerine uygun öğretim tekniklerinin kullanılmasının İngilizce sözcük öğrenme düzeylerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla öncelikle araştırmacı tarafından öğrenme stillerine uygun çevrimiçi sözcük öğretimi programı tasarlanmıştır. Böylece öğrenme stillerindeki farklılıklar dikkate alınarak tasarlanan öğrenme ortamının İngilizce öğrenimindeki en önemli ve zorlu süreçlerden birisi olan sözcük öğrenimi başarısına etkisi araştırılmıştır. Araştırmada yarı deneysel desenlerden öntest ve sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı güz döneminde iki farklı üniversitenin İngilizce hazırlık sınıflarında öğrenim gören A2 düzeyindeki toplam 187 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubunda 82 öğrenci, kontrol grubunda 105 öğrenci yer almıştır. Homojen dağılım gösteren verilerin analizlerinde bağımlı ve bağımsız gruplar t testi, kovaryans analizi ve ANOVA kullanılmıştır. İngilizce sözcük öğrenimi ile cinsiyet, yaş, okul ve öğrenme stili farklılığı arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırma sonuçları çevrimiçi ortamda, bireylerin öğrenme stillerine uygun tekniklerle gerçekleştirilen İngilizce sözcük öğretiminin sözcük öğrenimi başarısını olumlu etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Learning styles are expressed as individual paths that students prefer in the learning process and are one of the most important components of the language learning process. As a social entity, human beings grow in different social environments and cultures, individuals' learning styles also differ as a result of individual differences and lifestyle differences. The fact that individuals have different learning styles in the teaching process should not be ignored. In this study, the effect of word learning suitable for learning styles in foreign language learning on individuals' word learning success was investigated. In the study, Felder and Silverman Index of Learning Style (ILS-) was used. In this study, the effect of using teaching techniques suitable for learning styles on English word learning levels was investigated. For this purpose, first of all, an online vocabulary teaching program suitable for learning styles was designed by the researcher. Thus, the effect of the learning environment designed by considering the differences in learning styles on the success of vocabulary learning, which is one of the most important and challenging processes in English learning, was investigated. In the research, pretest and posttest control group patterns, which are semi-experimental designs, were used. The study group of the research consists of a total of 187 students at the A2 level studying in English preparatory classes of two different universities in the fall semester of the 2018-2019 academic years. There were 82 students in the experimental group and 105 students in the control group. In the analysis of data with homogeneous distribution, dependent and independent groups t-test, covariance analysis and ANOVA were used. There was no significant difference between English word learning and gender, age, school and learning style differences. The results of the research revealed that the English vocabulary instruction carried out with techniques suitable for the learning styles of individuals positively affects the success of vocabulary learning online.