Kişilik özelliklerinin örgütsel adalet algısına etkisi: Van Ferit Melen Havalimanında uygulamalı bir araştırma
The effect of personality characteristics on the perception of organizational justice: An applied research in van Ferit Melen Airport
- Tez No: 628565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kişilik özelliklerinin örgütsel adalet algısına etkisini araştırmaktır. Bu amaçla öncelikle büyük beş kişilik özelliğinin alt boyutlarının çeşitli demografik özellikler arasındaki ilişki, örgütsel adalet alt boyutlarının çeşitli demografik özellikler arasındaki ilişki ve son olarak büyük beş kişilik özelliğinin örgütsel adalet özelliklerine etkisi ve örgütsel adalet özelliklerinin büyük beş kişilik özellikleri arasındaki bağlantılar araştırılmıştır. Çalışmamızın örneklemini Van ilinde bulunan ulaştırma sektöründe hizmet veren Van Ferit Melen Havalimanında görev yapan 305 personel oluşturmaktadır. Çalışanlara öncelikle demografik bilgilerine yönelik ardından kişilik özellikleri ve örgütsel adalet algıları ile ilgili ifadeleri içeren anket formu uygulanmıştır. Araştırma sonuçları SPSS paket programı yardımıyla incelenmiştir. Verilerin incelenmesinde; frekans analizi, güvenilirlik analizi, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Bulunan verilerin incelenmesinde kullanılan T-testi ve Anova analizi sonucunda, kişilik özelliklerinin kurumdaki pozisyona, çalışma süresine, eğitim durumuna ve cinsiyete göre anlamlı farklılıklar gösterdiği ayrıca örgütsel adalet boyutlarının cinsiyet, medeni durum, yaş faktörü ve eğitim durumuna göre anlamlı farklılıklar gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effect of personality traits on the perception of organizational justice. For this purpose, firstly, the relationship between the sub-dimensions of the large five personality trait between various demographic features, the relationship between the sub-dimensions of organizational justice sub-dimensions and finally, the effects of the large five personality trait on the organizational justice characteristics and the links between the organizational justice traits of the great five personality traits. The sample of our study consists of 305 personnel working at Van Ferit Melen Airport, which provides services in the transportation sector in Van. A questionnaire form containing demographic information about employees and then statements about personality traits and organizational justice perceptions was applied. Research results were analyzed with the help of SPSS package program. In the examination of the data; frequency analysis, reliability analysis, t-test, one way variance analysis and regression analysis were used. As a result of the T-test and Anova analysis used in the analysis of the data found, it was observed that the personality traits showed significant differences according to the position, working time, education level and gender in the institution, and organizational justice dimensions showed significant differences according to gender, marital status, age factor and educational status