Kadına yönelik şiddet haberlerinde karşılaştırmalı bir ı̇nceleme: Hürriyet, Sözcü ve Yeni Şafak gazeteleri
A comparative analysis of news on violence against women: Hürriyet, Sözcü and Yeni Şafak newspapers
- Tez No: 628600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE LALE ŞIVGIN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Gazetelerin toplumu şekillendirici ve dönüştürücü etkisi geçmişten günümüze hala devam etmektedir. Tüm gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda olduğu gibi Türk toplumunda da kadına uygulanan şiddetin her türlü hali büyük bir sorun olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada Hürriyet, Sözcü ve Yeni Şafak gazetelerinin kadına yönelik şiddet haberlerindeki farklılıkların ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Hürriyet, Sözcü ve Yeni Şafak gazetelerinin 01/04/2018 ve 30/09/2018 tarihleri arasında yayınlanan 398 kadına yönelik şiddet haberinin yer aldığı basılı nüshaları sayısal veriler olarak incelemeye tabi tutulmuş ve ortak olan 33 kadına yönelik şiddet haberi dil, üslup, fotoğraf, başlık, seçilen kelimeler ve olayların aktarılış tarzı yönünden Teun A. Van Dijk'in eleştirel söylem analizi ile detaylı incelenmiştir. Araştırmada bahsi geçen her üç gazetede yayınlanan toplam 398 kadına yönelik şiddet haberlerinin %9'unu Yeni Şafak gazetesi, %45'ini Sözcü gazetesi ve %46'sını Hürriyet gazetesi haberleri kapsamaktadır. Hürriyet ve Sözcü gazetelerinin kadına yönelik şiddet haberleri incelendiğinde; haberin yayınlanma sıklığı, haberlerde kullanılan görsellerin yayınlanma biçimi, kullanılan dil ve üslup bağlamında benzerlikler taşıdığı ancak Yeni Şafak gazetesinin kadına şiddet haberlerini daha az sayıda ve farklı şekilde yayınladığı görülmüştür. Araştırma verileri incelendiğinde, Hürriyet ve Sözcü gazetelerinde tiraj odaklı popülist bir söylem kullanıldığı düşünülmektedir. Sonuç olarak; Hürriyet, Sözcü ve Yeni Şafak gazetelerinin farklı ideolojileri sebebiyle kadına şiddet haberlerinin paylaşım oranında büyü
Özet (Çeviri)
The powerful and transforming effects of newspapers have been still lasting in societies from past to present. Like all developed and developing societies, all forms of violence against women are regarded as a big problem in Turkish society, as well. This study aims to compare and explore the differences of the portrayal of violence against women among three newspapers, Hürriyet, Sözcü and Yeni Şafak. For this aim, printed copies of these newspapers between the dates 01/04/2018 and 30/09/2018 reporting 398 crimes of violence against women were statistically analyzed and 33 common news reporting violence against women were thoroughly investigated in terms of language, style, photography, headline, wording and the way of reporting events through Critical Discourse Analysis by Teun A. Van Dijk. All those 398 crimes of violence against women are covered by these three newspapers - Hürriyet, Sözcü and Yeni Şafak in different percentages; 46%, 45% and 9% respectively. When the news on violence against women in Hürriyet and Sözcü were examined, they have similarities in terms of the frequency of reporting the news, the ways of publishing the visuals, language and style; however, it was found out that Yeni Şafak published less news on violence against women and in different ways. When the data was analyzed, it was thought that Hürriyet and Sözcü had a populist discourse aiming at boosting newspaper sales. In short, having different ideologies, Hürriyet, Sözcü and Yeni Şafak showed vast differences in the percentage of their news on violence against women.