Uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri ile yağış ve rüzgar kaynaklı toprak erozyonu modellemesi
Modeling of soil erosion from rains and wind using remote sensing and geographic information system
- Tez No: 628620
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ALBUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sadece tarımsal verimliliği azaltmakla kalmayıp aynı zamanda suyun kullanılabilirliğini de azalttığı tarımsal faaliyet alanlarında büyüyen bir sorundur toprak erozyonu. Düzenlenmiş Evrensel Toprak Kaybı Denklemi (RUSLE), erozyon tahmini ve kontrolü için küresel olarak kullanılan en popüler ampirik tabanlı bir modeldir. Uzaktan Algılama ve CBS teknikleri, gerekli veri miktarı ve daha geniş alan kapsamı nedeniyle daha büyük ölçeklerde erozyonu değerlendirdiğinden önemli araçlar haline gelmiştir. Mevcut çalışma alanı toprak erozyonu riski ile dalgalı topoğrafyaya sahip Trakya bölgesinin bir parçasıdır. Bu çalışmada Kırklareli ilindeki topraklarında yağış ve rüzgâr kaynaklı yıllık toprak kaybını UA ve CBS çerçevesinde Düzenlenmiş Evrensel Toprak Kaybı Denklemi (RUSLE) kullanarak değerlendirmeye yönelik bir girişimde bulunulmuştur. Bu tür bilgiler erozyon kontrol önlemlerinin uygulanılabilmesi için öncelikli alanların belirlenmesinde çok yardımcı olabilir. Toprak erozyon oranı, Düzenlenmiş Evrensel Toprak Kaybı Denklemi (Kırklareli koşulları için) Uzaktan Algılama ve CBS tekniklerini kullanarak bölgedeki topoğrafya, toprak dokusu, arazi kullanımı, arazi örtüsü, yağış erozyonu, mahsul yönetimi ve bunların uygulamasının bir fonksiyonu olarak belirlenmiştir. RUSLE'nin yağış erozyonu R faktörü 40,48-375,00 arasında değişmekte ve toprak erozyonu K-faktörü 0,00-0,40 arasında değişmektedir. Bölgedeki yükseltiler 10 ile 1031 m arasında değişmekte olup LS faktörü değerleri 0-17,34 arasında değişmektedir. C faktörü, CORINE 2018 yılı verilerinden yararlanılarak hesaplandı. P değeri, bölgedeki mevcut koruma modellerinden hesaplanmıştır. RUSLE kullanarak bölgede tahmin edilen yıllık toprak kaybı 10,0 ton / ha / yıl'dır.
Özet (Çeviri)
Soil erosion is a growing problem especially in areas of agricultural activity where soil erosion not only leads to decreased agricultural productivity but also reduces water availability. Revised Universal Soil Loss Equation (RUSLE) is the most popular empirically based model used globally for erosion prediction and control. Remote sensing and GIS techniques have become valuable tools, especially when assessing erosion at larger scales due to the amount of data needed and the greater area coverage. The present study area is a part of the Thracian region with undulating topography, with a risk of soil erosion. In the present study, an attempt has been made to assess the annual soil loss caused by water and wind in the province of Kırklareli using RUSLE in GIS framework. Such information can be of immense help in identifying priority areas for the implementation of erosion control measures. The soil erosion rate was determined as a function of land topography, soil texture, land use/land cover, rainfall erosivity, and crop management, and practice in the province using the Revised Universal Soil Loss Equation (for Kırklareli), remote sensing and GIS techniques. The rainfall erosivity R-factor of RUSLE was found from 40,48-375,00 and the soil erodibility K-factor varied from 0,00 - 0,40. Elevations in the province varied between 10 and 1031 m having LS factor values ranging from 0 – 17,34. The C factor was found using the CORINE 2018 data. The P-value was computed from existing cropping patterns in the province. The annual soil loss estimated in the province using RUSLE is 10,0 ton/ha/yr.