Rehber akademisyenlerin rehberlikten akademiye geçme motivasyonları ve iş doyumu
Job satisfaction of guide academics and their motivation behind the move from guidance to academic life
  1. Tez No: 628622
  2. Yazar: SİBEL KÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TANRISEVER YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Rehber akademisyenlerin rehberlikten akademiye geçme gerekçelerinin belirlenmesi, mesleklere ait iş doyum ve memnuniyetlerinin ölçülmesi tezin temel amaçlarıdır. Çalışma nicel olarak tasarlanmıştır. Çalışmanın evrenini oluşturan 52 akademisyenden gönüllülük esasına dayalı olarak 36 akademisyene ulaşılmıştır. Çalışmada anket tekniği kullanılmıştır. Uygulanan anket formu 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların detaylı demografik verilerine ulaşmayı amaçlayan ifadelere, ikinci bölümde iş doyumlarını ölçmeyi amaçlayan iki farklı iş doyum ölçeğine ve üçüncü bölümde iş memnuniyetlerini ölçmeyi amaçlayan iki farklı iş memnuniyeti ölçeğine yer verilmiştir. Araştırma, yalnızca profesyonel turist rehberliğinden turizm alanında akademik kariyere yönelen katılımcılarla gerçekleşmiştir. Verilerin analizinde SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılmış ve %95 güven düzeyinde çalışılmıştır. Örneklem sayısının az olması sebebiyle analizlerde parametrik olmayan Mann Whitney U ve Spearman korelasyon test teknikleri kullanılmıştır. Rehberlikten akademiye geçme gerekçeleri ile kategorik değişkenler arasındaki ilişki ise Ki-kare test ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda, rehber akademisyenlerin rehberlikten akademiye geçme gerekçeleri arasında bilim insanı olma arzusu, gençlere öğretme arzusu ve özlük hakları, bu gerekçeler içerisinde en yüksek etki ortalamasının gençlere öğretme arzusu olduğu saptanmıştır. İş doyum ve memnuniyetleri düzeylerinin rehberlik mesleğinde orta, akademisyenlikte ise yüksek olduğu bilgisine ulaşılmıştır. İş doyumunu en fazla etkileyen değişkenin içsel doyum, iş memnuniyetini en fazla etkileyen ifadelerin ise, iş memnuniyeti 2 ölçeğindeki ifadeler olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte genel doyum ve iş memnuniyetleri arasında pozitif yönlü güçlü bir ilişki bulunduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objectives of the thesis are to determine the reasons for the guidance academics to switch from guidance to academia, and to measure the job satisfaction and satisfaction of the professions. The study is designed quantitatively. Out of 52 academicians who constitute the universe of the study, 36 academics were reached on a voluntary basis. Questionnaire technique was used in the study. The questionnaire applied consists of 3 parts. In the first part, the statements aiming to reach the detailed demographic data of the participants, in the second part, two different job satisfaction scales aimed at measuring job satisfaction, and in the third part, two different job satisfaction scales aimed at measuring job satisfaction. The research was carried out only with participants who turned to an academic career in the field of tourism from professional tourist guidance. SPSS 21.0 statistical software was used to analyze the data and 95% confidence level. Due to the low number of samples, non-parametric Mann Whitney U and Spearman correlation test techniques were used in the analysis. The relationship between the reasons for switching from guidance to academia and categorical variables was examined with Chi-square test. As a result of the research, it was determined that the guidance academics' desire to be a scientist, the desire to teach young people and their personal rights, the desire to teach young people, among them, was the desire to teach young people. It was learned that job satisfaction and satisfaction levels were medium in the guidance profession and high in academia. It was determined that the variable that affects job satisfaction the most is the expressions that affect internal satisfaction, and the job satisfaction 2. However, there was a strong positive relationship between overall satisfaction and job satisfaction.