Akademisyenlerin örgütsel toksisite algıları ile motivasyonları arasındaki ilişki ve bir araştırma
The relationship between academicians' perceptions of organizational toxicity and their motivations and a research
- Tez No: 729201
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kişilerin çalıştıkları örgütlerde çektikleri acıdan ötürü motivasyonlarını olumsuz olarak etkileyen ve üniversitelerde de giderek önemli bir sorun haline gelen örgütsel toksisite, akademik bir ortamda çalışmayı ve yeni fikirler üretmeyi giderek zorlaştırmaktadır. Böyle bir ortam, meslektaş dayanışmasını, ekip çalışmasını aşındırmanın yanı sıra, kurumun başarısı için gerekli olan yeteneklerin motivasyonunu da ortadan kaldırma potansiyeline sahiptir. Bir araştırma kapsamında bu sorunu inceleyen bu çalışmanın, örgütsel toksisite-motivasyon ilişkisi konusunda eğitim yönetimi alanına katkı sağlaması ve örgütsel toksisite üzerinde çalışacaklara rehber olması bakımından önemli olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı, akademik örgütlerde görev yapan akademisyenlerin örgütsel toksisite algılarını, toksisitenin etkilerini, toksisiteyle başa çıkma stratejilerini ve algıladıkları toksisitenin mesleki motivasyonlarına etkilerini anlamak, bunlarla ilgili olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına yönelik tedbirleri ortaya koymaktır. Çalışmada, üniversitelerdeki sosyal olgunun kendine özgü yönlerinin anlaşılabilmesi ve sonuçlarına ilişkin genelleme yapılabilmesi için nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem kapsamındaki anket çalışması, Türkiye genelinde çeşitli üniversitelerdeki akademisyenlere gönderilmiş ve alınan cevaplara göre araştırma yapılmıştır. Çalışmada, SmartPLS programı ile yapılacak analizler kapsamında, akademisyenlerin örgütsel toksisite algıları, toksisitenin etkileri, toksisiteyle başa çıkma stratejileri arasında anlamlı ilişkilerin bulunup bulunmadığı ve akademisyenlerin örgütsel toksite algılarının, mesleki motivasyonlarını etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların, üniversitelerdeki toksisiteye ve motivasyona ilişkin başka yazarlar tarafından yapılan araştırmaların sonuçları ile örtüşüp örtüşmediği, örtüşüyorsa hangi açılardan örtüştüğü konusu da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational toxicity, which negatively affects the motivation of people due to the pain they experience in the organizations they work in and has become an increasingly important problem in universities, makes it increasingly difficult to work in an academic environment and to produce new ideas. Such an environment has the potential to erode colleague solidarity, teamwork, as well as undermine the motivation of talents essential to the success of the organization. This study, which examines this problem within the scope of a research, is thought to be important in terms of contributing to the field of educational administration on the relationship between organizational toxicity and motivation and being a guide for those who will work on organizational toxicity. In this context, the aim of the research is to understand the organizational toxicity perceptions of academicians working in academic organizations, the effects of toxicity, strategies to cope with toxicity and the effects of perceived toxicity on their professional motivation, and to reveal the measures to eliminate the negative effects. In the study, quantitative research method was used in order to understand the unique aspects of the social phenomenon in universities and to make generalizations about the results. The survey study within the scope of this method was sent to academicians in various universities throughout Turkey and research was conducted according to the answers received. In the study, within the scope of the analyzes to be made with the SmartPLS program, it was investigated whether there are significant relationships between academicians' perceptions of organizational toxicity, the effects of toxicity, strategies to cope with toxicity, and whether academics' perceptions of organizational toxicity affect their professional motivation. Whether the findings obtained in the study overlap with the results of studies conducted by other authors on toxicity and motivation in universities, and if so, in what ways they overlap was also examined.