Akademisyenlerin dijitalleşme algısının iş-yaşam dengesine etkileri: Batı Karadeniz Bölgesi örneği
The impact of academics' perceptions of digitalization on work-life balance: The case of the western Black Sea Region
- Tez No: 924285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, akademisyenlerin dijitalleşme algısının iş-yaşam dengesi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Dijitalleşmenin hızla akademik dünyayı dönüştürmesiyle, akademisyenlerin iş-yaşam dengesinde önemli değişimler meydana gelmektedir. Çalışmada, Batı Karadeniz Bölgesi'ndeki üniversitelerde görev yapan akademisyenlerden elde edilen veriler, nicel araştırma yöntemleri ile analiz edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, Tekir ve Yıldız tarafından geliştirilen“Akademisyenlerin Dijitalleşme Algısı”ölçeği ile Apaydın tarafından geliştirilen“İş-Yaşam Dengesi”ölçeği kullanılmıştır. Çalışma bulguları, dijitalleşme algısının iş-yaşam dengesi üzerinde hem kolaylaştırıcı hem de zorlayıcı etkileri olduğunu göstermektedir. Özellikle uzaktan çalışma imkanları, akademisyenlere esneklik sağlarken, dijital araçların aşırı kullanımı iş ve özel yaşam arasındaki sınırların belirsizleşmesine neden olabilmektedir. Bu çalışma, dijitalleşmenin akademik çalışma hayatında iş-yaşam dengesi üzerindeki etkilerine dair literatüre katkı sağlamayı ve bu alanda geliştirilecek politikalar için rehber niteliği taşımayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of faculty members' perceptions of digitalization on their work-life balance. With the rapid digital transformation reshaping the academic world, significant shifts are occurring in the work-life balance of faculty members. The study uses quantitative research methods to analyze data collected from faculty members working at universities in the Western Black Sea Region. The data collection tools include the“Faculty Members' Perceptions of Digitalization”scale, developed by Tekir and Yıldız, and the“Work-Life Balance”scale by Apaydın. Findings indicate that perceptions of digitalization have both facilitating and challenging effects on work-life balance. While remote work opportunities provide flexibility, the excessive use of digital tools blurs the boundaries between work and personal life. This study seeks to contribute to the literature on the effects of digitalization in academia and to serve as a guide for policy development in this area.