Domestic dry cargo shipping market: Using models to develop forecasts
Yurt içi denizyolu kuru yük taşımacılığı pazarı: Model kullanımı ile tahmin geliştirme
- Tez No: 628623
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLDEM CERİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
Bu tezin amacı, yurt içi denizyolu pazarında talep değişkenlerini ortaya çıkartmak, ilişkilerini incelemek ve talep tahmin modelleri oluşturmaktır. Denizyolu taşımacılığı endüstriyel pazarlarda faaliyet göstermektedir ve endüstriyel pazarlarda talebin özellikleri karmaşıktır. Bu duruma denizyolu sektörünün çevresinin etkisi de eklendiğinde talep yönlü pazarlama destek sistemine ihtiyaç olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu destek arz ve talep arasındaki dengesizlikleri azaltacak, ihtiyaçların belirlenmesine yardımcı olacak ve sektör aktörlerine ve karar vericilere yol gösterecek pazarlama bilgisi sağlayacaktır. Bu tezin temel motivasyonu çok yönlü bir talep tahmini desteğinin ve yurt içi denizyolu taşımacılığı pazarı için yol gösterici bir sürecin tesis edilmesi ve sağlanmasıdır. Araştırma sırasında nitel ve nicel yöntemler birlikte kullanılmış olup çalışma üç aşamalı olarak yürütülmüştür. İlk aşamada, yurt içi kuru yük taşımacılığının tahmin modelleri ARIMA, MLP, LSTM, NARX ve Hybrid ARIMA_MLP modelleri ile oluşturulmuş ve bu modellerin karşılaştırmaları yapılmıştır. İkinci aşamada, denizyolu taşımacılığı ve endüstriyel pazarlama literatürlerinden derlenen değişkenler, coğrafi ve pazar özel değişkenlerin de elde edilebilmesi amacıyla haritalanmıştır. Son aşama, yurtiçi denizyolu kuru yük taşımacılığı talebi için model temin eden bir saha çalışmasından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to reveal the demand variables in the domestic dry cargo shipping market, investigate their relations and develop demand forecasting models. The shipping industry performs in industrial markets and the characteristics of demand in industrial markets are complex. When the environmental impact of the shipping industry is added to this complexity, it becomes evident that there is a need for a demand-oriented marketing support system. This support will reduce the imbalances between supply and demand, help to identify needs and provide marketing information to guide industry actors and decision makers. The main motivation of this dissertation is to establish and provide a multi-perspective demand forecast support and an indicative process for the domestic dry cargo shipping market. The study was carried out in three stages and both qualitative and quantitative methods were used during the research. In the first phase, forecasting models of domestic dry cargo shipping were developed by ARIMA, MLP, LSTM, NARX and Hybrid ARIMA_MLP models and comparisons of these models were made. In the second phase, the variables compiled from shipping and industrial marketing literature were mapped to obtain geographical and market specific variables. The last phase consisted of a field study that provides a model for domestic dry cargo shipping demand.