Konaklama işletmelerinde kullanılan sertifikasyonların sürdürülebilir turizme etkisi
The effect of certifications used in accommodation businesses on sustainable
  1. Tez No: 628624
  2. Yazar: BURAK KARAÇOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TANRISEVER YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzde sürdürülebilir turizm olgusunun yaygınlaşması ve gelişimi için birçok çevresel ve kalite yönetim sertifikaları verilmektedir. Sertifikalar doğal kaynakların korunması, çevresel yönetim anlayışının sergilemesi ve çevreye daha az zarar veren ürünlerin tercih edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu kapsamda çalışmanın konusu; gerekli yükümlülükleri yerine getiren kalite ve eko etiket sertifikasına sahip işletmelerin yönetim düzeyinde algılarıdır. Bu doğrultuda çalışmanın temel amacı; turizmde sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için konaklama tesislerine verilen çevre ve kalite sertifikalarının işletmelere pazarlama, misafir doluluk ve işletme verimliliği üzerindeki etkisini yönetim düzeyinde belirlemektir. Veri toplama sürecinde ilk olarak Türkiye'deki konaklama belgeli tesisler belirlenmiş, daha sonra bu tesisler arasında eko-etiket ve yönetim sistemi sertifikasına sahip işletmeler tespit edilmiştir. Üçüncü aşamada ise, sertifikalı tesisler arasında en çok belgeye sahip olunan işletmelerin yöneticileri ile sertifikaların pazarlama, misafir doluluk ve işletme verimliği etkisi üzerine görüşme gerçekleşmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; sertifikaların imaj, tanıtım ve pazarlama üzerindeki etkisi yönetim düzeyinde olumlu bulunmuştur. Bununla birlikte sertifikaların tek başına misafir doluluğa etkisinin olmadığı ancak maliyet giderlerini azaltıcı bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, many environmental and quality management certificates are issued for the spread and development of the sustainable tourism phenomenon. Certificates play an important role in protecting natural resources, exhibiting an understanding of environmental management and choosing products that give less environmental impact. In this context, the subject of the study; the management level perception of the companies that have the quality and eco-label certificate that fulfill the necessary obligations. The main purpose of working in this direction is; In order to ensure sustainability in tourism, it is to measure and determine the effect of environmental and quality certificates given to accommodation facilities on the marketing, guest occupancy and operational efficiency at the management level. Data total accommodation facility certified first in Turkey and then in the course of these facilities include the eco-label and management systems certification business owners have been identified. In the third stage, the executives of the companies with the most documents among the certified facilities were interviewed on the marketing, guest occupancy and business efficiency effect of the certificates. According to the research results; The effect of certificates on image, promotion and market has been found positive at the management level. However, it is concluded that the certificates have no effect on guest occupancy alone, but they have a cost-reducing effect.