Türkiye'de siyasal değerler ve kültürel boyutlar açısından Adalet ve Kalkınma Partisi'nin politik reklamlarının analizi
Analysis of political advertisements of the Justice and Development Party in terms of political values and cultural dimensions in Turkey
  1. Tez No: 628652
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Siyasal Bilimler, Public Relations, Advertising, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Türkiye'de 2002 seçimlerinden bu yana Adalet ve Kalkınma Partisi yapılan milletvekili genel seçimlerinin tümünden birinci parti olarak çıkmayı başarmıştır. Bu çalışmanın amacı Adalet ve Kalkınma Partisi'nin seçmenin öncelikli tercihi olmasında siyasi değerlerin ve kültürel boyutların rolünü tespit etmektir. Bu doğrultuda seçim kampanyası için hazırlanan politik reklamlar incelenmiştir. Bu bağlamda öncelikle siyasal iletişim sürecinde faydalanılan halkla ilişkiler faaliyetleri ve siyasal reklamcılık kavramları ele alınmıştır. Ardından Türk siyasi tarihindeki seçimler ve bu seçimler için hazırlanan siyasi kampanyalar incelenmiştir. Çalışma için Schwartz'ın değerler ölçeği ve Hofstede'nin kültürel boyutlar sınıflandırmasından faydalanılmıştır. Bu nedenle çalışmanın ikinci bölümünde bu konular ele alınmış, araştırma bölümünde ise 2002 yılından bu yana gerçekleşen milletvekili genel seçimleri sürecinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin politik reklamları içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Elde edilen verilere göre politik reklamlarda Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kendi amaçlarını belirleme, başarılı olma ve dindar olma değerleri üzerinden seçmene siyasi mesajlar ilettiği tespit edilmiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi bu değerlere seslenirken geleceğe yönelik vaatlerde bulunmuş ve toplumun tüm kesimlerine yaşam kalitelerini artırma sözü vermiştir. Partinin reklam metinleri analiz edildiğinde tüm politik söylemlerin uzun vadeye yönelim ve zevke düşkünlük kültürel boyutları çerçevesinde kurgulandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the 2002 elections in Turkey Justice and Development Party member of parliament from all general elections it has always emerged as the leading party. The purpose of this study is to identify the role of political values and cultural dimensions in the Justice and Development Party's primary choice of voting. Accordingly, political advertisements prepared for the election campaign were examined. In this context, public relations activities and political advertising concepts, which are used in the political communication process, are discussed. Then, elections in Turkish political history and political campaigns prepared for these elections were examined. Schwartz's values scale and Hofstede's classification of cultural dimensions were used for the study. Therefore, in the second part of the study, these issues were addressed, and in the research section, the political advertisements of the Justice and Development Party were analyzed by content analysis during the general elections held since 2002. According to the data obtained, it was determined that the Justice and Development Party conveyed political messages to the voters in terms of determining their own goals, being successful and religious. While the Justice and Development Party addressed these values, it made promises for the future and promised to increase the quality of life for all segments of the society. When the advertising texts of the party were analyzed, it was determined that all political discourses were constructed in the framework of the cultural dimensions of long-term orientation and taste.