Kolostrum: farmakolojik, nutrasötikal ve fonksiyonel özellikleri
Colostrum: pharmacological, nutraceutical and functional properties
- Tez No: 628650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kolostrum, süt vermeye başlayan memenin ilk sekresyonudur ve laktasyon sütünden farklı özellikler göstermektedir. Kolostrum protein, karbonhidrat, yağ, vitamin gibi besin maddelerine ek olarak özellikle spesifik fonksiyonlar için gerekli biyolojik olarak aktif moleküller olan immünoglobulinler, antimikrobiyal peptitler ve büyüme faktörleri bakımından zengindir. Yaşamın ilk gıdası olan kolostrum, yenidoğan insanlarda ve hayvanlarda sindirim sisteminin ve bağışıklık fonksiyonunun olgunlaşmasını ve doku büyümesini destekler, yenidoğanların immünolojik savunmasına katkıda bulunur. Sığır kolostrumunun yenidoğanlarda ve yetişkinlerde çeşitli hastalıkları önleyebilecek veya hafifletebilecek umut verici nutrasötiklerden biri olabileceğine dair ortaya çıkan çalışmalar bulunmaktadır. Yapılan bu derleme tez çalışmasında, kolostrumun nutrasötik bileşenlerinin tanımlanması ve çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlamadaki rolü hakkında verilen bilgiler doğrultusunda; kolostrumun birçok önemli besin bileşenine sahip olduğu, terapötik kullanımını genişletmek için iyi tasarlanmış çift-kör kontrollü plasebo çalışmaların yapılması, hastalıkların tedavi edilmesinde aktif rollerinin bulunduğu, gıda katkı maddesi olarak kullanılabilirliği, immün sistemini geliştirmede etkin rol oynadığı, kolostrum için gelecek öngörüler arasında yer aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Colostrum is the first secretion of the breast that starts to give milk and shows different features than lactation milk. In addition to nutrients such as colostrum protein, carbohydrate, fat, vitamin, it is rich in immunoglobulins, antimicrobial peptides and growth factors, especially biologically active molecules necessary for specific functions. Colostrum, the first food of life, supports the maturation and tissue growth of the digestive system and immune function in newborns and animals, contributes to the immunological defense of newborns. There are studies emerging that bovine colostrum may be one of the promising nutraceuticals that can prevent or alleviate various diseases in newborns and adults. In this review thesis study, in line with the information given about the definition of nutraceutical components of colostrum and its role in protecting against various diseases; it has been determined that colostrum has many important nutritional components, well designed double-blind controlled placebo studies to expand its therapeutic use, they have an active role in treatment of diseases, their availability as a food additive, play an active role in developing the immune system, and are among the future predictions for colostrum.