Killi zeminler üzerinde atık lastik ve gazbetonun etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of waste tires and aerated concrete on clay soils
- Tez No: 628664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ORDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Nüfusumuzun ve tüketim artması nedeni ile doğal kaynaklarımız her geçen gün azalmaktadır. Bu durum son yıllarda geri dönüşümü ehemmiyet verilen konulardan birisi haline getirmiştir. Dünyada atık olarak değerlendirilen maddelerin büyük bir kısmı geri kazanılabilen malzemelerdir. İnşaat endüstrisinde kullanılan geri dönüşüm malzemesi miktarı çok azdır. Bu malzemelerin yeniden kullanılarak geri dönüşüme kazandırılması hem ekonomiye faydalıdır hem de çevreye olan zararlı etkileri en aza indirmektedir. Zeminlerin katkı maddeleri ile iyileştirilmesi bazı durumlarda diğer zemin iyileştirme yöntemlerine göre daha ekonomiktir. Son zamanlarda endüstriyel atık maddelerin bu amaç için kullanımı ön plana çıkmıştır. Bu tez çalışmasında, kil zeminin mühendislik özelliklerinin iyileştirilmesinde atık lastikler ve gaz beton atıklarının katkı malzemesi olarak kullanıldığında nasıl sonuçlar verdiği araştırılmıştır. Bu tez çalışmasında yöntem olarak, killi zemine değişik oranlarda toz lastik atık ve öğütülmüş gaz beton katılarak, serbest basınç deneyleri ve CBR deneyleri uygulanmıştır. Bu tez çalışmasının sonucunda, toz atık lastik katkısının ve öğütülmüş gazbeton katkısının killi zeminlerde kullanılması ile killi zeminlerin mukavemet özelliklerinde artış sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our natural resources are decreasing day by day due to the increase in our population and consumption. This situation has made recycling one of the important issues in recent years. Most of the substances considered as waste in the world are recyclable materials. The amount of recycling in the construction industry is very low. Recycling these materials using them is both beneficial for the economy and minimizes the harmful effects on the environment. The modification of soils with additives is in some cases more economical than other soil modification methods. Recently, the use of industrial waste materials for this purpose has come to the fore. In this thesis, it was investigated how waste tires and aerated concrete wastes are used as additives in improving the engineering properties of clay soils. As a method, in this thesis study, Unconfined compression tests and CBR tests were applied by adding powder tire waste and ground aerated concrete in different proportions to clay soils. As a result of this thesis study, it has been determined that the use of powder waste tire additive and ground aerated concrete additive on clay soils provides an increase in the strength properties of clay soils.