Harnessing the disruptive potential of Blockchain technology for the sustainable development goals
Blokchaın'in yaratıcı olma potansiyelini tespit etmek sürdürülebilir kalkınma amaçları teknolojisi
  1. Tez No: 628666
  2. Yazar: MOHAMED FOUAD BERGİGUİ
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. AHMET FARUK AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu makale blok zinciri özellikli çözümlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SDG) ulaşmak amacıyla kullanımını araştırmaktadır. Blok zinciri, sağlam temelli bir güven üzerine inşa edilebilen, gerçeğin kripto-kitabı olarak canlandırılabilir. Blok zinciri teknolojisi ile gerçekleştirilmesi mümkün olan sayısız proje olsa da, blok zinciri destekli uygulamaların sürdürülebilir kalkınmaya katkısını değerlendiren çalışmaların sayısı çok sınırlıdır. Blok zinciri özellikli çözümlerin gelecek vaadeden potansiyelinin, kalkınma personeli tarafından somut kalkınma sonuçlarına dönüştürülüp dönüştürülemediğini değerlendirmek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini savunuyoruz. Bireyler ve kuruluşlar, uluslararası kalkınma alanında yükselen, ve kalkınmada sonuç odaklılık bakımından blok zinciri tabanlı uygulamaların alternatiflerine oranla daha başarılı olduğunu ileri süren“let's blok zinciri it”hareketinin popülaritesinin ötesine bakmalı. Blok zinciri deneylerinden elde edilen veriler, sınırlı etkiye sahip deney ambarlarına kıyasla, ulusal kalkınma çözümleri üretebilmeye muktedir blok zinciri tabanlı ekosistemlere ulaşılabilmesini sağlayacak bilginin edinilmesi konusunda büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın üç bölümü bir bütün olarak alındığında canlı bir Araç Seti meydana getirmektedir. Blok zinciri destekli çözümleri SDG hızlandırıcıları olarak kullanmak amacıyla bir SDG Hızlandırma Puan Kartı ve Entegre Bir Yaklaşım önererek, blok zincirinin sahip olduğu yıkıcı potansiyeli, sürdürülebilir kalkınma temettülerine dönüştürmeyi hedefleyen inovasyon ve geliştirme uygulayıcılarına rehberlik etmek için eyleme dönüştürülebilir araçlar oluşturma girişiminde mütevazı bir katkı yaptık. Akademik olarak kanıtlanmış metodolojilerin yerini alamayacak olan bu gibi basit araçların geliştirilmesindeki sınırlamaları kabul etsek de, kesinlikle daha fazla tartışmayı ve gelecekteki akademik araştırmaları tutuşturabileceklerine inanıyoruz. Bu gibi tartışmaların da henüz oldgunlaşmata olan blok zinciri teknolojisinin günümüzde çokça ihtiyaç duyduğu desteği vereceni düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
This paper explores the use of blockchain-enabled solutions to achieve the Sustainable Development Goals (SDGs). Blockchain can be visualized as this cryptographic book of truth upon which robust foundations of trust can be built. While virtually there is so much one can do with the blockchain technology, there is also little evidence to truly assess the contribution of blockchain-backed applications to sustainable development. We argue that more research is required to assess the true extent to which development workers are able or not to transform the promising potential of blockchain-enabled solutions into tangible development results. Individuals and organizations need to look beyond the hype behind the rise of what we refer to as the“let's blockchain it”movement in international development which suggests that blockchain-based applications are superior compared to other alternatives in terms of their ability to deliver development outcomes. Data from blockchain experiments remains critical to building a body of knowledge to extract good practices and lessons learned towards paving the way for functional blockchain-based ecosystems that are capable of producing nationwide solutions instead of experimentation silos with little impact at scale. The three chapters of this research converge together to form a living Toolkit. By proposing an SDG Acceleration Scorecard and an Integrated Approach to use blockchain-powered solutions as SDG accelerators, we have made our modest contribution in an attempt to co-create actionable tools to guide innovation and development practitioners as they strive to transform the disruptive potential of blockchain into sustainable development dividends beyond the hype. While we recognize the limitations in developing such tools, which are rather simplistic and not a replacement of academically proven methodologies, they can surely ignite further discussions and future academic investigations. This will in return provide the much-needed food-for-thought during a period of transition as the blockchain technology is getting mature.