Akut KOAH alevlenmesi ile acil servise başvuran hastalarda serum copeptin ve galectin 3 düzeylerinin değerlendirilmesi
Investigation of serum copeptin and galectin-3 enzyme levels in cases with acute exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 628677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ALBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Acil servislerde Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) akut alevlenmelerinin tanı, ayırıcı tanısı ve şiddetini anlamada kullanılabilecek biyokimyasal parametrelerin azlığı önemli klinik sorunlardan biridir. Bu çalışma ile KOAH akut alevlenme ile acil servislere başvuran hastalarda hastalığın tanısı ve şiddetini belirlemede Copeptin ve Galektin-3'ün belirleyici bir değeri olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 01/11/2018 - 30/06/2019 tarihleri arasında Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil polikliniğine KOAH alevlenme ile başvuran 85 hasta dahil edildi. Hastalar GOLD sınıflandırmasına göre sınıflandırıldı. 4 hasta grubu ve 1 kontrol grubu olmak üzere toplam 5 grup oluşturuldu. Gruplardan alınan venöz kan örneklerinden Copeptin ve Galectin-3 düzeyleri ölçüldü. Veriler SPSS versiyon 20.0 kullanılarak değerlendirildi. P0,05).
Özet (Çeviri)
Objectives: The scarcity of biochemical parameters that can be used to understand the diagnosis, differential diagnosis and severity of acute exacerbations of Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) in emergency departments is one of the important clinical problems. With this study, it was aimed to investigate whether Copeptin and Galectin-3 have a determinative value in determining the diagnosis and severity of the disease in patients admitted to emergency departments with acute exacerbation of COPD. Materials and Methods: 85 patients who applied to the Yozgat Bozok University Research and Practice Hospital Emergency Clinic between 01/11/2018 - 30/06/2019 with exacerbation of COPD were included in the study. The patients were classified according to the GOLD classification.A total of 5 groups, 4 patient groups and 1 control group, were created. Copeptin and Galectin-3 levels were measured from the venous blood samples taken from the groups. The data were evaluated using SPSS version 20.0. Values with P 0.05).