Unraveling the impact of drama on the use of social learning strategies and willingness to communicate in an elt context: A socio-constructivist view
Dramanın sosyal öğrenme stratejilerinin kullanımı ve ingilizceöğretimi bağlamında iletişim kurma isteği üzerindeki etkisini çözmek: Sosyo-yapılandırmacı bır bakış
  1. Tez No: 763653
  2. Yazar: TAMAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENA GÜL PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çığır açan birçok çalışmanın ışığında, duyuşsal boyutun anahtar rolü, ELT (İngiliz Dili Öğretimi) alanındaki insanlardan büyük ilgi ve ilgi görmüştür. Yapılan çalışmalar dil öğreniminde duyuşsal alanın yabancı dil öğrenme sürecine etkisinin algılanmasına katkıda bulunmayı amaçlamışlardır. Ek olarak, bu çalışmalar öğrencileri motive etmeye yardımcı olmak için bir dizi hümanist öğretim metodolojisi ortaya çıkarmıştır; biri drama etkinliklerinin dil öğrenimine entegrasyonudur. Drama etkinliklerinin İngilizce öğrenenlerin önünü açtığına dair kanıtlar sağlayan araştırmalar olsa da drama etkinliklerinin İngilizce öğrenenlerin iletişim kurma istekliliğini ve sosyal öğrenme stratejileri kullanımını nasıl etkilediği sorusu literatürde yeterince yer bulamamıştır. Bu çalışma, literatürdeki bu boşluğu doldurmayı amaçlayarak ortaya çıkmıştır. Bu amaca ulaşmak amacıyla Atılım Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu, Temel İngilizce Bölümü, Hazırlık okulunda bir çalışma yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini bu kurumda öğretim gören, dil seviyeleri Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programına göre (CEFR) B1 olan 100 İngilizce hazırlık öğrenci grubu oluşturmaktadır. Çalışmanın başında 100 öğrenciden 24 maddelik bir ankete yanıt vermeleri istenmiştir. Bu anket ile öğrencilerin iletişimde gönüllülük ve sosyal öğrenme stratejileri kullanımını ölçmek ve nicel veri elde etmek amaçlanmıştır. Öğretmenler öğrencilere çeşitli konular ile ilgili örnekler sunup benzer drama etkinliklerini öğrencilere yaptırmış olup bu çalışmalar esnasında araştırmacı tarafından hazırlanmış olan bir ölçek ile öğrencilerin strateji kullanımlarına ve iletişime olan isteklerine dair ipuçlarının sıklık düzeylerini takip etmiş, gerekli dönütler verilerek aynı zamanda strateji öğretimi de dolaylı olarak yapılmıştır. Araştırmaya nitel bir boyut kazandırmak ve dramanın sosyal öğrenme stratejileri ve iletişimde gönüllülük düzeyi üzerindeki etkisini öğretici açısından incelemek ve nitel bir boyut kazandırmak amacıyla ders öğretmenileri ile beş temel ve dokuz alt sorudan oluşan yarı yapılandırılmış bir görüşme yapılmış ve bu görüşmenin ses kaydı alınıp içerik analizi yapılmıştır. Geçen sekiz haftalık eğitim sürecinin ardından, çalışmanın sonunda, gelişim olup olmadığını ortaya çıkarmak için katılımcılar çalışmanın başında yanıtladıkları anketi bir kez daha yanıtlamış ve elde edilen veri SPSS22 kullanılarak karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, eğitime tabi olan öğrencilerinin iletişimde gönüllülük ve sosyal öğrenme stratejileri kullanımında artış olduğunu istatistiksel olarak ortaya koymuştur. Sınıf gözlem analizi, drama kullanımının öğrencilerin iletişimde gönüllülük ve sosyal öğrenme stratejileri kullanımı düzeyini, böylelikle dil başarısını, sınıf içi performansını ve dil öğrenmeye yönelik tutumlarını olumlu etkilediğini göstermiştir. Öğretmenler ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerin veri analizi, öğretmenlerin de sınıf içinde drama kullanımına yönelik olumlu görüşlere sahip olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra öğretmenler dramanın öğrencilerin öğrenme motivasyonu ve dil başarısını artırdığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In the light of several earth shattering studies, the key role of the affective dimension has ignited a lot of interest and attention from people in the field of ELT. Studies conducted have accomplished the task of giving an account of several perspectives and unearthing the effects of affective domain on language learning by touching on every facet to it to provide a clearer perception of their effect on foreign language learning process. Additionally, these studies yielded a number of humanistic teaching methodologies to motivate the learners'; one of which is the integration of drama activities into language learning. There is a growing body of research which provided apt evidence that drama activities pave the way for the learners of EFL to flourish their L2 skills. Nevertheless, one issue which has not been adequately expatiated upon is how drama affects EFL learners' willingness to communicate (henceforth WTC) and use of social learning strategies. The present study set out with the aim of unearthing the impact of role play as a drama technique on the level of WTC and the use of social learning strategies of EFL learners. For the purpose of attaining this aim, this single-group experimental study was instigated at Atılım University, Department of Basic English, Preparatory School. The group was comprised of 100 B1 level learners. At the beginning of the study, 100 B1 level learners were asked to respond to a 24-item questionnaire to reveal their current level of WTC and their use of social learning strategies to collect quantitative data. The teachers provided the learners with similar samples and had them accomplish the tasks. Meanwhile they monitored the hints on the learners' use of social learning strategies and willingness to communicate by the help of a scale developed by the researcher. They did the necessary adjustments and gave feedback when need; and thus, strategy training was done indirectly. So as to add a qualitative dimension and examine the impact of drama on the use of social learning strategies and willingness to communicate of the learners from the teachers' view, semi-constructed interviews, which comprised of five main and nine filler questions, were employed with the teachers of the learners. The total number of the teachers was ten. The interviews were audio-recorded and the data was analyzed through content analysis. After eight-week long training, at the end of the study, the participants once again answered the questionnaire they answered at the beginning of the study to reveal whether there was any improvement and the data obtained was compared using SPSS22. The results revealed that there was an increase in the use of social learning strategies and willingness to communicate of the learners who were subject to drama-based education and these results were statistically significant. Classroom observation analysis showed that the use of drama positively affected the learners' use of social learning strategies and their willingness to communicate in English as a foreign language and therefore impacting their language success, in-class performance and attitudes towards language learning. Data analysis of semi-structured interviews with teachers showed that teachers had a positive outlook on the use of drama with preparatory school learners. In addition, teachers also highlighted that drama increases students' motivation to learn and language success.