Çalışanların kurum imaj algısı ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki: Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü
The relationship between the institutional peception and organisational commitment of the employees: Directorate General of Press and Information example
  1. Tez No: 628732
  2. Yazar: MURAT KERDİĞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kurum imajı yalnızca rekabetin yoğun olduğu özel firmalarda değil, aynı zamanda kamu hizmeti veren kurum ve kuruluşlarda da giderek önem kazanmaktadır. Kurumlar, değişimleri yakalamalı ve bu değişimlere uyum sağlamalıdır. Çalışanların örgütlerine olan bağlılıkları, her üyenin örgütleri hakkında edindikleri imajdan doğar. Bu imajlardan ilki, çalışanların örgüt hakkında inandıkları kalıcı, farklı, ve merkezi özelliklerle ilgilidir ve bu imaj türü algılanan kurumsal imaj olarak tanımlanır. İkinci imaj ise, örgüt dışındakilerinin örgütü nasıl gördüğüne dair çalışanların zihinlerinde oluşandır ve bu imaj türü yapılanmış dışsal kurumsal imaj olarak tanımlanır. Bu iki tür kurumsal imaj, üyelerin örgütü ile yarattığı bağlılığı ve sergileyecekleri davranışları etkilemektedir. Geniş bir hedef kitlesi olan basın yayın ve enformasyon hizmetlerinde kurum imajının gelişmesinde örgütsel bağlılığın önemi henüz fark edilmemiştir. Basın yayın ve enformasyon hizmeti veren kurum ya da kuruluşların hizmet sunumundan önce hedef kitlenin görüşleri dikkate alınmalıdır. Daha sonra bu istek ve ihtiyaçlara yönelik hizmetler çeşitlendirilmeli, hedef kitleye uygun hale getirilmelidir. Kurumun, hedef kitle üzerinde oluşturduğu imaj, tercih edilmesindeki en önemli husustur. Bu bağlamda çalışanların kuruma olan bağlılıkları kurumsal imajın oluşmasında büyük etkiye sahip olabileceği düşünülmektedir. Bu araştırmada, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nde kurum imajı ve örgütsel bağlılık ilişkisi incelenecek ve etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada elde edilen verilere göre, çalışanların duygusal bağlılık, devam bağlılığı, normatif bağlılık ve örgütsel bağlılık düzeyleri arttıkça kurumsal imaj algısının arttığı saptanmıştır. Erkek çalışanların duygusal bağlılık düzeylerinin kadınlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. 41-45 yaşındaki katılımcıların duygusal bağlılık ve örgütsel bağlılık düzeyleri diğer yaş gruplarına göre en yüksek seviyede olduğu saptanmıştır. Lise mezunu ve altındaki çalışanların duygusal bağlılık, devam bağlılığı, normatif bağlılık ve örgütsel bağlılık düzeyleri diğer eğitim durumlarına göre en yüksek olarak bulunmuştur. İlk kademedeki çalışanların duygusal bağlılık, devam bağlılığı, normatif bağlılık ve örgütsel bağlılık düzeyleri diğer kademelerdeki çalışanlara göre en yüksek olduğu belirlenmiştir. 1 yıldan az süredir kurumda bulunan çalışanların kurumsal imaj algısı diğer çalışanlara göre, 15 yıldan fazla süredir çalışanların duygusal bağlılık, devam bağlılığı düzeyleri diğer çalışanlara göre en yüksek olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The image of the corporation is becoming increasingly important not only in private firms where competition is intense but also in public service institutions and organizations.Institutions should capture changes and adapt to these changes. The commitment of employees to their organizations arises from the imagination of every member of their organization.The first of these images relate to the persistent, diverse, and central characteristics that employees believe in the organization, and this type of image is defined as perceived corporate image. The second image is formed in the minds of employees and it is about how the people outside the organization see the organization and this type of image is defined as structured external corporate image. These two types of corporate image are influencing the relationships that members create with their organizations and the behaviors they exhibit.The importance of organizational commitment has not yet been noticed in the development of the institutional image in media and information services, which have a broad target mass.The opinions of the target group should be taken into consideration before the service delivery of institutions and organizations providing press release and information services. Later on, services for these needs and wishes should be diversified and adapted to the target group. The image that the institution creates on its target audience is the most important thing to be preferred. In this context, employees' commitment to the organization is thought to have a great influence on the formation of corporate image.In this study, the relationship between corporate image and organizational commitment was examined in the Directorate General of Press and Information and the effects were tried to be determined. According to the results obtained in the research, it was determined that as the emotional attachment, continuance commitment, normative commitment and organizational commitment levels of the employees increased, the corporate image perception increased. Emotional attachment levels of male employees were found to be higher than women.Emotional attachment and organizational commitment levels of participants aged 41-45 were found to be at the highest level according to other age groups. Emotional attachment, continuity commitment, normative commitment, and organizational commitment of high school graduates and below were found to be highest according to other education conditions. The emotional attachment, continuity, normative commitment and organizational commitment of the employees in the first stage were found to be higher than those of the other employees. The corporate image perception of the employees who are working less than 1 year and emotional attachment an continuity commitment levels of the employees who are working more than 15 years are found to be highest compared to other employees.