The relationship between English teachers' self-efficacy beliefs and their classroom practices: A Southeastern case from Turkey
İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlik inançları ve sınıf içi uygulamaları arasındaki ilişki: Güneydoğu Bölgesi örneği, Türkiye
- Tez No: 628733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME YALÇIN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlik inançlarının düzeyleri ile sınıf içerisinde kullandıkları öğretim uygulamaları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Araştırma örneklemi, Gaziantep'in Nizip ilçesinde farklı kademelerde görev yapan 152 İngilizce öğretmeninden oluşmaktadır. Bu çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmış olup karma desen tercih edilmiştir. Nicel verileri elde etmek için kullanılan anket iki kısımdan oluşmaktadır. Tschannen-Moran ve Hoy (2001) tarafından geliştirilen ve Choi ve Lee (2018) tarafından uyarlanan Öğretmen Öz-yeterlik Ölçeği, İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlik inanç düzeylerini; yine Choi ve Lee (2018) tarafından geliştirilen Öğretim Uygulamaları Ölçeği ise sınıf içerisinde kullandıkları öğretim uygulamalarını belirlemiştir. Anketlerden elde edilen nicel verileri analiz etmek için, bilgisayar ortamında SPSS 20.0 programı kullanılmıştır; frekanslar, yüzdeler, ortalamalar ve standart sapmalar bu program aracılığı ile hesaplanmıştır. Öz-yeterlik ve öğretim uygulamaları arasındaki ilişkinin incelemesi ise Pearson Korelasyon Katsayısı ile yapılmıştır. Ayrıca cinsiyet bakımından öz-yeterlik ve sınıf içi uygulamalarında herhangi bir farklılık olup olmadığını belirlemek için bağımsız gruplar t-testi; deneyim ve okul kademesi bakımından herhangi bir farklılık olup olmadığını belirlemek için ise tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Çalışmanın nitel boyutunda ise ankete katılan İngilizce öğretmenlerinden gönüllü olan 14 öğretmen ile mülakat gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, İngilizce öğretmenlerin öz- yeterlik inançlarının oldukça yüksek olduğunu, sınıf içerisinde iletişimsel öğretim uygulamalarını iletişimsel olmayan öğretim uygulamalarına göre daha fazla kullandıklarını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlik düzeyleri ile iletişimsel öğretim uygulamaları arasında pozitif bir ilişki saptanmışken, iletişimsel olmayan öğretim uygulamaları arasında ise anlamlı bir ilişki söz konusu değildir. İngilizce öğretmenlerinin öz-yeterlikleri artıkça sınıf içerisinde iletişimsel öğretim uygulamalarını kullanma sıklıklarının arttığı tespit edilmiştir. Son olarak, farklılıklar incelendiğinde, katılımcıların demografik özellikleri ile öz-yeterlik inançları ve öğretim uygulamaları arasında herhangi bir anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between the levels of English teachers' self-efficacy beliefs and their classroom practices. The research sample consisted of 152 English teachers working at different schools in Nizip, district of Gaziantep. In this study, the mix method research design was utilized. The questionnaire used to obtain quantitative data consisted of two parts. The Teacher Self-Efficacy Scale (TSES), developed by Tschannen-Moran and Hoy (2001) and adapted by Choi and Lee (2018), determined the levels of English teachers' self-efficacy beliefs. The Teaching Practices Scale developed by Choi and Lee (2018) determined the teaching practices employed in the classroom. SPSS version 20.0 was used to analyze the data obtained through the questionnaire. Means, standard deviations, percentages and frequencies were calculated through this program. Then, Pearson correlation was utilized to examine the relationship between self-efficacy and teaching practices. Independent sample t-test was used to determine whether there was statistically significant difference between gender in terms of these two concepts and one way ANOVA was used to unearth if there was statistically significant difference among experiences and teaching levels in terms of English teachers' self-efficacy and their classroom practices. In the qualitative study, 14 teachers who volunteered among the teachers participating in the questionnaire were interviewed and in order to analyze the data obtained through the interview, the content analysis was used. The results show that the levels of English teachers' self-efficacy beliefs are quite high. As for the teaching practices employed by English teachers in the classroom, it was determined that they use both teaching practices, although the frequency of employing communicative teaching practices is higher. Moreover, while there is a significant positive relationship between self-efficacy and communicative teaching practices, no significant relationship was determined with non-communicative teaching practices. That's to say, as the self-efficacy of English teachers increases, the tendency to employ communicative teaching practices in the classroom increases. Finally, when examined the differences, it was found out that there is no statistically difference among demographic characteristics in terms of English teachers' self-efficacy and their classroom practices.