Y kuşağının dijital oyun bağımlılığının incelenmesi
Examining the digital game addiction of generation Y
  1. Tez No: 628749
  2. Yazar: FATMA HİLAL AKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN TUTGUN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmanın amacı Y kuşağının dijital oyun bağımlılığının incelenmesidir. Araştırmada var olan durumun tespit edilmesi amaçlandığından nicel betimleme yöntemi kullanılmıştır. Örneklemi; 1980-1999 yılları arasında doğan dijital oyunlara ilgisi olan yaşları 20 ile 40 arasında değişen Y kuşağı katılımcıları (n=497) oluşturmuştur. Araştırmada veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ve üniversite öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığını ölçebilmek amacıyla Hazar ve Hazar (2019) tarafından geliştirilen ve geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılan“Üniversite Öğrencileri İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları katılımcılara hem basılı hem dijital olarak uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25 programı ile yapılmış ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Analizlerde parametrik yöntemler kullanılmıştır. Araştırmaya katılan erkeklerin oranı %56,1 (n=279), kadınların oranı %43,9 (n=218) olup katılımcıların yaş ortalaması 29'dur. Dijital oyun oynayanlar oyun içinde daha çok eğlendikleri belirtmişlerdir (n=226; %45,6). Oyun oynayanların hissettiği duygunun heyecan olduğu görülmüştür (n=143; %28,8). Dijital oyun oynarken daha çok yalnız oynamayı tercih edenlerin oranı yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır (n=371; %74,8). En çok online oyunların tercih edildiği görülmüştür (n=311; %62,7). Oyun oynayanlara kendilerini dijital oyun bağımlısı görüp görmedikleri sorulduğunda ise kendini dijital oyun bağımlısı görmediğini ifade edenlerin oranı yüksek bulunmuştur (n=421; %84,9). Dijital oyun bağımlılığı ölçeğinin toplamından alınan puanın 49,30 olduğu görülmüştür. Ölçekten alınabilecek en düşük puan 21, en yüksek puan 105 olduğu göz önüne alınarak elde edilen aralık hesaplamalarına göre Y kuşağının dijital oyun bağımlılığı Riskli Grup'ta (43-63) yer aldığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the digital game addiction of Generation Y. The aim of the study was to determine the existing situation, so the quantitative description method was used. The sampling consisted of Y-Generation participants (n=497) whose ages ranged from 20 to 40 with an interest in digital games born between 1980 and 1999. Data in the study was collected using“Personal Information Form”prepared by researchers and“digital game addiction scale for university students”developed by Hazar and Hazar (2019) and conducted a validity and reliability study in order to measure university students ' digital game addiction. In the study, data collection tools were applied to participants both in print and digitally. The analysis of the data was done with the SPSS 25 program and studied with 95% confidence level. Parametric methods were used in the analyses. The proportion of men who participated in the study was 56.1% (n=279) and the proportion of women was 43.9% (n=218) and the average age of the participants was 29. Digital gamers reported having more fun in the game (n=226; 45.6%). Excitement was found to be the feeling felt by the players (n=143; 28.8%). It was found that the proportion of people who preferred to play alone was higher when playing digital games (n=371; 74.8%). Most online games were preferred (n=311; 62.7%). When gamers were asked whether they considered themselves addicted to digital games, the proportion of those who stated that they did not consider themselves addicted to digital games was high (n=421; 84.9%). The total score on the digital game addiction scale was 49.30. According to gap calculations, the lowest score to be obtained from the scale was 21 and the highest score was 105, it was revealed that Generation Y was in the digital game addiction risky Group (43-63).