Çalışanların iş tatmini ve örgüt bağlılıklarının performansları üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of employees on job satisfaction and performance of organizational commitments
  1. Tez No: 628774
  2. Yazar: YEŞİM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İş tatmini ve örgütsel bağlılık, işletmelerde insan kaynağının yönetimi açısından önem kazanmaktadır. İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları kapsamında çalışanların tatmin ve bağlılık duygularının arttırılması, performanslarını olumlu yönde etkileyecektir. Bu araştırmanın amacı çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılıklarının performansları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Ele alınan bu araştırma saha uygulaması merkez çalışanlarının iş tatmini ve örgüt bağlılıklarının performansları üzerindeki etkisini inceleme amacı ile gerçekleştirilecektir. Araştırmaya 123 merkez çalışanı dahil olup veriler demografik sorular, Çalışanların iş tatmin düzeylerini ölçmek için Hackman ve Oldham (1980) tarafından geliştirilen İş Özellikleri Anketi'nden uyarlanan ve Basım ve Şeşen tarafından (2009) 20 maddeli iş tatmin ölçeği kullanılmıştır. Örgütte çalışanların performanslarını belirlemek için Karakum (2005) tarafından geliştirilen 17 maddeli performans ölçeği kullanılmıştır. Çalışanların örgütsel bağlılık düzeylerini ölçmek için, Jaworski ve Kohli tarafından 1993 yılında geliştirilen ve 30 maddeden oluşan ölçek kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction and organizational commitment gain importance in terms of human resource management in enterprises. Increasing the satisfaction and loyalty of employees within the scope of human resources management practices will positively affect their performance. The purpose of this research is to examine the effect of employees' job satisfaction and organizational commitment on their performance. This research field application will be carried out with the aim of examining the impact of center employees on job satisfaction and performance of organizational commitments. 123 center employees are included in the study, and the data are demographic questions, and the 20-item job satisfaction scale by Basım and Şeşen (2009), which was adapted from the Job Characteristics Questionnaire developed by Hackman and Oldham (1980), to measure the level of job satisfaction of employees. The 17-item performance scale developed by Karakum (2005) was used to determine the performance of employees in the organization. A 30-item scale developed by Jaworski and Kohli in 1993 was used to measure the organizational commitment levels of employees.