Psı̇kolojı̇k sağlamlık düzeylerı̇nı̇n duygusal zeka ve ruhsal zeka ı̇le ı̇lı̇şkı̇sı̇
The relationship of resilience levels with emotional intelligence and spiritual intelligence
- Tez No: 628785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, Psikolojik Sağlamlık Düzeyleri ile Duygusal Zeka (EQ) ve Ruhsal ( Spiritüel) Zekanın (SQ) ilişkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma grubu; 20-50 yaş arası en az lisans eğitim seviyesine sahip, 170 kadın ve 110 erkek katılımcıdan oluşmuştur. Çalışmada, veri toplanması amacıyla; Yetişkinler için Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Schutte Duygusal Zeka Ölçeği, Ruhsal Zeka Özellikleri Ölçeği, Empati Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanıldı. Toplanan verilerin analizinde; değişkenlerin birbiri ile ilişkilerini incelemek için Spearman korelasyon analizi, değişkenlerin bağımlı değişkene olan etkisini öğrenmek için çoklu regresyon ve cinsiyete göre karşılaştırmalar için Mann Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to research relationships between the resilience levels with Emotional Intelligence and Spiritual Intelligence . Participants consists of 170 female and 110 male participants with a minimum undergraduate education level, at the age between 20-50 years. In order to collect data in the study; Resilience Scale for Adults, Schutte Emotional Intelligence Scale, Spiritual Intelligence Characteristics Scale, Empathy Scale and aDemographic Data Form prepared by researcher, were used. In the analysis of collected data; Spearman Correlation Analysis was used to investigate the relationships between variables, Multiple Regression Analysis was used to determine predictor variables and Mann Whitney U test was used to compare variables of gender groups.