6331 sayılı kanun kapsamında yeraltı kömür işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği önlemleri ile idari yaptırımlar
Administrative precautions and occupational health and safety precautions in underground coal enterprises under the code of 6331
- Tez No: 628793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KESKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Law, Public Administration, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın konusunu iş kazası ve meslek hastalığı olaylarının sık gerçekleştiği yeraltı kömür işletmelerinde 6331 sayılı kanun kapsamında alınması gerekli önlemler ile bu önlemler alınmadığı takdirde uygulanacak olan idari yaptırımlar oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında yer altı kömür işletmelerinde yapılan çalışmalara ilişkin kısa bilgiler verilmiş, idari yaptırım kavramı ele alınarak ceza hukuku ve idare hukuku kapsamındaki yerleri incelenip arasındaki farklar açıklanmıştır. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında teftiş sistemi hakkında bilgiler verilerek kanun kapsamında uygulanan idari yaptırımların neler olduğu belirtilmiştir. Çalışmanın son bölümünde yeraltı kömür işletmelerinde işverenlerce alınması gereken iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin önlemlerinin alınmaması durumunda işverenliğe uygulanacak olan idari yaptırımların neler olduğu açıklanmaya çalışılmış olup, çalışma kapsamına giren konulara sorunlara ve bu sorunların çözüm önerilerine ilişkin bilgiler verilerek tez çalışması sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is The necessary measures to be taken under the Law No. 6331 in underground coal enterprises where accident and occupational disease events occur frequently and administrative sanctions to be applied if these measures are not taken. Within the scope of this study, brief information about the studies carried out in underground coal enterprises is given, and the differences between criminal law and administrative law are examined by examining the concept of administrative sanction and the differences between them are explained. Within the scope of the Occupational Health and Safety Law No. 6331, information about the inspection system is given and the administrative sanctions applied under the law are stated. In the last part of the study, it is tried to explain what the administrative sanctions to be applied to the employer in case the precautions regarding the occupational health and safety to be taken by the employers in the underground coal enterprises, and the thesis work has been terminated by giving information about the issues and solutions of these problems.