Dissemination, différance, and trace in s. t. coleridge's 'The Rime of the Ancient Mariner', 'The Eolian Harp', 'Frost at Midnight', 'This Lime-Tree Bower my Prison', and 'Kubla Khan'
Samuel Taylor Coleridge'in 'Yaşlı Denizcinin Ezgisi', 'Rüzgar Arpı', 'Geceyarısı Ayaz', 'Bu Ihlamur Ağacı Çevreler Zindanımı' ve 'Kubilay Han' şiirlerinde yayılım, ayıram ve iz
  1. Tez No: 628807
  2. Yazar: ERCAN TUGAY AKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRRİN ALPAKIN MARTINEZ CARO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Derrida'ya göre metin, hem okuyucudan hem de kendi yazım kurallarından kaçmayı başaran bir şeydir. Bir başka deyişle, metindeki anlam her zaman ötelenmektedir ve bütünüyle idrak edilemez durumdadır. Bu, Derridacı terminolojide yazının yıkıcılığı ve bozuculuğudur. Bu tezin amacı Samuel Taylor Coleridge'in“Yaşlı Denizcinin Ezgisi”,“Rüzgâr Arpı”,“Geceyarısı Ayaz”,“Bu Ihlamur Ağacı Çevreler Zindanımı”ve“Kubilay Han”şiirlerini Derridacı bir okumayla yayılım (dissemination), ayıram (différance) ve iz (trace) ana kavramları çerçevesinde ele alıp, bu Romantik metinlerin Derridacı anlamda yazının yıkıcılığına birer örnek olduğunu savunmaktır. Derridacı bir analiz yaparak tez, bu metinlerdeki söyleyici-metin-anlam ilişkisinin ve imleyen ile imlenen arasındaki sözmerkezci ve metafizik örtüşmenin hâlihazırda var olan sorunsallaştırılmasını açığa çıkaracaktır.
Özet (Çeviri)
For Derrida, a text is something which eludes and escapes not only the reader but also the rules of its own composition. In other words, the meaning of a text is always deferred and thus beyond perception. This is the disruption of writing. Accordingly, the aim of this thesis is to analyse Samuel Taylor Coleridge's“The Rime of the Ancient Mariner”,“The Eolian Harp”,“Frost at Midnight”,“This Lime-Tree Bower My Prison”, and“Kubla Khan”from a Derridean vantage point through the employment of the such non-concepts as dissemination, différance, and trace in order to argue that these Romantic texts are emblematic of the disruption of writing in the Derridean sense. By performing a Derridean reading, the thesis will lay bare the already existing problematisation of the textual relationship between the poetic persona, the text, and meaning as well as of the logocentric assumption of the self-presence of meaning.