The lived experiences of high school teachers with different subject matters pertaining to the use of interactive whiteboard (IWB): A phenomenological study
Etkileşimli tahta kullanan farklı branşlardaki lise öğretmenlerinin yaşanmış deneyimleri: Bir olgu bilim çalışması
- Tez No: 628814
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Günümüzde etkileşimli ve benzeri teknoloji tabanlı akıllı tahtalar yaygın olarak mevcut ve uygun fiyatlıdır. Etkileşimli tahtaların eğitim ve öğrenme ortamlarında kullanılması amacı ve popülaritesi son on yılda artmaktadır ve günümüzde daha da yaygın olmaya başlamaktadır. Ancak, literatürde etkileşimli tahtaların sınıflarda kullanımı ve öğretmenlerin yaşanmış deneyimlerini ele alan pek çalışma bulunmamaktadır. Bu yüzden, sınıflarda daha etkin bir öğrenme ortamı sağlanmasına yönelik katkılarından dolayı öğretmenlerin yaşanmış deneyimlerini araştırmak ve vurgulamak çok önemlidir. Bu çalışmanın temel amacı kendi derslerinde öğretim amaçlı etkileşimli tahta kullanan farklı branşlardaki lise öğretmenlerinin yaşanmış deneyimlerini derinlemesine anlamak ve tanımlamak ve bu olguyla ilgili yaşadıkları deneyimlerin özüne varmaktır. Buna göre, bu çalışmada transandantal fenomenoloji metodolojik/yöntem bilimsel çerçeve olarak seçildi. Fenomenoloji bu çalışmanın amaçları için uygun ve uygulanabilir bir yöntemdir. Bu çalışmada, amaçlı örnekleme tekniği kullanılmıştır. Bu fenomenolojik çalışmada, veriler 12 katılımcının her biri ile yapılan derinlemesine birkaç haftalık döngülerden oluşan görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Buna göre, uygun veri toplama sürecinde çalışmanın katılımcılarının her biri ile 3 ayrı seri derinlemesine fenomenolojik görüşmeler yapılmıştır. Veri analizi sürecinde fenomenolojik analiz tekniği ve prosedürü kullanılmıştır. Çalışmanın pratik ve bilimsel uygulanabilirliği sorunun önemi ve araştırmaya değer olduğu hakkında ikna edici ve inandırıcı bir açıklama sağlıyor.
Özet (Çeviri)
Nowadays IWBs and similar technology-based whiteboards are widely available and affordable. There was a growing popularity and intend to use IWBs in learning environments and in education in recent decade and it is getting more widespread nowadays. However, literature is lack of examples of IWBs use in classrooms that addresses the lived experiences of teachers. Thus, it is very important to investigate and highlight the lived experiences of teachers for its contribution on providing a more effective learning environment in the classrooms. The primary purpose of this study is to understand and describe the lived experiences of different subject matter high school teachers with use of Interactive Whiteboard (IWB) in their classrooms for instructional purposes in depth and to arrive at the essence of their lived experiences of the phenomena. Accordingly, transcendental phenomenological framework was selected as a methodological framework in this study. Phenomenology is an appropriate and applicable methodology for the purposes of the present study in order to understand and describe the lived experiences of different subject matter high school teachers with use of Interactive Whiteboard (IWB) in their classrooms for instructional purposes in-depth and to arrive at the essence of their lived experiences of the phenomena. In the study, purposive sampling technique was used. In the current phenomenological study, data were collected through in-depth multiple interviews with each 12 participants in the cycles of several weeks in the study. Accordingly, in the proper data collection process 3 discrete serial in-depth phenomenological interviews were conducted with each of the participants of the study. Data analysis process was employed by the phenomenal analysis procedure and guidelines. The practical and scientific applicability of the study provides a convincing and persuasive statement about significance of the problem which is worth researching.