İkinci Dünya Savaşı ile ilgili Sovyet belgesellerinde propaganda
Soviet documentaries propaganda in World War II
  1. Tez No: 628813
  2. Yazar: NIGAR SAMADLİ
  3. Danışmanlar: PROF. KAĞAN OLGUNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çeşitli sinema okullarında farklı biçimde propaganda aracı olarak kullanılan sinema, özellikle belgesel film büyük savaşların başlamasının hemen ardından daha önemli rol oynamaya başlamıştır. İkinci Dünya Savaşı zamanında tarafların başlıca silahına dönüşen propaganda içerikli belgesellerin yapılması hem Nazi Almanyası`nda hem de Sovyetler Birliği`nde çok sayıda film çalışmasının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu bakımdan çalışmamızda özellikle Sovyet sineması olmak üzere çeşitli sinema okullarında belgesel sinemanın propaganda ile olan ilişkisi konusu ele alınmıştır. Aynı zamanda çalışmamızda, yapımı Sovyet sineması tarafından gerçekleştirilen“Moskova Çevresinde Alman Kuvvetlerinin Yenilişi”(1942),“Stalingrad”(1943) ve“Berlin”(1945) belgeselleri incelenmiş, filmlerden alınan görsel örneklerle, kullanılan propaganda elementleri ortaya çıkarılmıştır. Bunun yanı sıra konumuz ile ilgili olarak“SSCB`nin Soğuk Silahları”isimli belgesel film çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cinema is used as a different form of propaganda tool in various cinema schools. Documentary film, in particular, started to play a more important role right after the beginning of big wars. The production of propaganda documentaries turned into the main weapons of the parties during the World War II. This led to the emergence of many documentary films in both Nazi Germany and the Soviet Union. In this regard, the relationship between documentary and propaganda in various cinema schools, especially Soviet cinema, is discussed. At the same time, in this study, the documentary“Moscow Strikes Back”(1942),“Stalingrad”(1943) and“Berlin”(1945), produced by Soviet cinema are analyzed, and the visuals samples taken from films which are used as propaganda elements are reviewed. In addition to this, a documentary film named“Cold Weapons of the USSR”was made regarding the subject.