Sıçanlarda tendon iyileşmesi üzerine sosyal stresin ve antidepresan (fluoxetine) kullanımının etkilerinin histolojik ve biyomekanik olarak değerlendirilmesi
Histological and biomechanical evaluation of the effects of the soci̇al stress and anti̇depressant (fluoxeti̇ne) use on tendon heali̇ng in rats
- Tez No: 628867
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR EGEMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, General Surgery, Orthopedics and Traumatology, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
GİRİŞ Tendon yaralanması sonrası cerrahi işlem, postoperatif dönemde bir ekstremitenin kullanamaması ve fizik tedavi ile beraber 2 ayı bulabilen iyileşme süreci hastalar üzerinde büyük psikolojik stres oluşturmaktadır. Psikolojik stresin yara iyileşmesini yavaşlattığına dair literatürde çok geniş çalışmalar mevcuttur. Antidepresan ilaçların yara iyileşmesi üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir. Ancak, günümüze dek antidepresan ilaç kullanımın tendon iyileşmesi üzerine etkilerinin, ulaşabildiğimiz literatürde, araştırılmamış olduğunu gördük. Amaç Bu çalışmanın amacı, sosyal stresin ve antidepresan ilaç kullanımının(fluoxetine) tendon iyileşmesi üzerine etkilerini histolojik ve biyomekanik olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem Çalışmada 60 adet erişkin Sprague Dawley sıçan kullanıldı ve sıçanlar 6 gruba ayrıldı.Çalışmamızda sıçanlar literatürde tariflenen sosyal stres rejimi uygulanarak strese sokuldular. Deney grubu: 15 günlük stres rejimi sonrasında opere edildi. Postoperatif birinci günden itibaren 1 mg/kg/gün Fluoxetine intraperitoneal(IP) olarak verildi ve sıçanlar sakrifiye edilene dek verilmeye devam edildi. Kontrol grubu: Sosyal stres rejimi uygulanmaksızın opere edildi. Sham grubu: 15 günlük stres rejimi sonrasında opere edildi. Postoperatif birinci günden itibaren 1 mg/kg/gün serum fizyolojik IP olarak verildi ve sıçanlar sakrifiye edilene dek verilmeye devam edildi. Birinci gruplar postoperatif 6. haftada ikinci gruplar postoperatif 3. haftada sakrifiye edildi. Tendonlar histolojik ve biyomekanik olarak değerlendirildi. Bulgular Histolojik değerlendirmede deney grubunda kollajen daha yoğun, organizasyonu normal tendona benzer şekilde daha uzun ve daha longitudinal uzanımlı olarak bulundu. Tendon onarım hattı kesit çapı Deney grubunda Kontrol grubu ve Sham grubundan anlamlı olarak daha düşüktü. Deney grubunda kopma öncesi maksimum direnç ve kopma stresi değerleri Kontrol grubu Sham grubundan anlamlı olarak daha yüksekti. Sosyal stres modelinde Fluoxetine kullanımı anlamlı derecede daha küçük bir iyileşme alanı sağlarken kopma öncesi maksimum güç ve kopma stresi değerleri olarak diğer gruplardan anlamlı olarak iyi olarak bulunmuştur. Yine fluoxetine alan grupta kollajen dizilimi normal tendona daha yakın özellikte izlenmiştir. Sonuç Bu sonuçlar fluoxetinin tendon iyileşmesi üzerine stresin olumsuz etkilerini önlediğini, tendon iyileşmesini olumlu etkilediğini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim Patients with hand injuries are under major psychological stress due to surgery, almost 2 months of recovery period and disabilities related to the injured extremity during this period of time. There are various studies reporting the disturbed wound healing under psychological stress in human. The positive effects of antidepressant drugs on wound healing were shown in many studies. However, there have been no study regarding the effects of antidepressant drugs on tendon healing till now. The aim of this study is to observe the differences between the normal tendon healing process and the tendon healing process under social stress. We also aimed to analyze the effects of the antidepressant drugs (fluoxetine) on tendon healing, both histologically and biomechanically. Material and Method Sixty Sprague Dawley rats were used through this study and divided into 6 groups. Social stress regimen, as described in the literature, was used in this study to stress the rats. Study group was operated after 15 days of stress regimen. Fluoxetine 1mg/kg/day was injected intraperitoneally to this group after the first postoperative day until the sacrification of the rats. Control group was operated without stress regimen. Sham group was operated following 15 days of stress regimen. Isotonic saline 1mg/kg/day was injected intraperitoneally to this group after the first postoperative day until the sacrification of the rats. First groups were sacrificed at the sixth week and second groups were sacrificed the third week. Tendons were evaluated histologically and biomechanically. Results Histological evaluation showed that the collagen organizations in control and sham groups were disoriented and the collagen deposition was in a nodular form in these groups. In the study group the collagen was denser than the other groups and the collagen was longitudinally oriented, similar to the normal tendons. Tendon cross sectional area at the healing region was significantly thinner in the Study groups than the Control and Sham groups. Maximum load to the failure and the rupture strength of the study group was significantly better in the Study group from the other groups. Fluoxetine use in social stress group yielded a significantly thinner cross sectional area, at the same time, a significantly better maximum load to the failure and significantly better ruptures strength values. The collagen organization in the Study groups was more similar to normal tendon collagen organization. Conclusion In conclusion we have observed that fluoxetine inhibits the negative effects of stress on tendon healing and improves the tendon healing outcomes.