Acil Servise Nobet Ile Basvuran Hastalarda Epileptic Nobet, Psodonobet Ayiriminda Iskemik Modifiye Albumin, Anyon Acigi Ve Laktat Duzeyinin Tanisal Degeri.
Diagnostic value of ischemic modified albumin, anion gap and lactate levels to differentiate seizure from non-epileptic psuedo-seizure in patients admitted to emergency department with convulsion.
  1. Tez No: 628866
  2. Yazar: ASIM ARI
  3. Danışmanlar: UZMAN İNAN BEYDİLLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Acil servislerde epileptik nöbet ile psödonöbet ayırımında kullanılan testler sınırlıdır. Bu nedenle; bu iki klinik antiteyi birbirinden ayıracak yeni belirteçler çalışılmaya başlanmıştır. Biz bu çalışmamızda, acil servise başvuran nöbet veya psödonöbet düşünülen hastalarda İMA, Anion Gap ve Laktat düzeylerinin ayırıcı tanıdaki yerini tespit etmeye çalıştık. Çalışmaya alınan hastalardan, başvuru anında rutin kan örnekleri ve venöz kan gazı örneği alındı. Semptomların başlangıcından 30 ve 60 dakika sonrada İMA için kan örnekleri düz kan tüplerine alındı. Alınan kanlar yarım saat içinde, 4000 rpm'de soğutmalı olmayan santrifüj cihazı ile 10 dakika santrifüj edilerek serumları ayrıldı. Serum örnekleri, plastik kapaklı ependorf tüplere aktarılarak analiz edilene kadar -80 C0' de saklandı. Saklanan serum örneklerinden Albumin, İMA, TAS ve TOS değerleri bakıldı. Çalışmaya alınan hastaların cinsiyet sınıflaması; nöbet gurubunun %33.9'u kadın (21), % 66.1'i erkek (41). Psödonöbet hastalarının %62.5'i kadın (30), %37.5'i erkek (18) idi. Kontrol gurubunun ise %52.5'i kadın (21), %47.5'i erkek (19) idi. Nöbet gurubu ile psödonöbet gurubunun 60. dakika İMA, TAS ve TOS değerleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are limited tests used to distinguish epileptic seizures from pseudoseuzires at emergency departments. Therefore, studies focus on the new markers that can distinguish these two clinical antities. In this study, we tried to determine the role of IMA, Anion Gap and lactate levels in the differential diagnosis of patients admitted to the emergency department and suspected of having seizure or pseudoseizure. Routine blood samples and venous blood gas samples were collected from the patients included in the study on admission. Blood samples were collected 30 and 60 minutes after the onset of the symptoms into the plain blood tubes for IMA. The blood samples were centrifuged for 10 minutes in a non-refrigerated centrifuge machine at 4000 rpm within half an hour to separate the serum. Serum samples were taken to eppendorf tubes with plastic caps and stored at -80 C0 until the analysis was performed. Albumin IMA, TAS and TOS values were analyzed in the serum samples that were stored. Regarding the gender distribution of the patients included in the study; 33.9% of the patients in the seizure group was female (21), while 66.1% were male (41). 62.5% of the patients with pseudoseizure were female (30), while 37.5% were male (18). 52.5% of the control group were female (21) and 47.5% were male (19). IMA, TAS and TOS values at minute 60 of the seizure and pseudoseizure groups were compared. IMA and TOS values were found to be significantly different between the groups (p < 0.001) whereas there was no significant difference between the TAS values (p=0.195). IMA, TAS and TOS values were compared between the blood samples taken at minute 30 from the seizure and pseudoseizure groups. There was a significant difference between the IMA and TOS values (p < 0.001), while there was no significant difference between the TAS values. Lactate and anion gap levels in the blood samples taken from the patients with seizure and pseudoseizure on admission were compared. A significant difference was found between the two values of the groups (p< 0.05). The findings of our study indicate that blood IMA levels increase significantly in patients who have a seizure. In this study, we observed that blood IMA level has a high diagnostic value to differentiate patients with seizure from those with pseudoseizure. A significant difference was also found in this study between the anion gap and lactate levels of the patients who had seizure and patients with non-epileptic pseudoseizure. High anion gap and lactate levels can be used to differentiate seizure from pseudoseizure in patients admitted to the emergency departments.