Rat modellerinde oluşturulan tek taraflı üreter obstrüksiyonuna bağlı gelişen renal toksisite üzerinde n-asetilsistein ve montelukast sodyum'un nefroprotektif etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 628870
  2. Yazar: ARİF AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİH SUNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Amaç: Bir sıçan modelinde tek taraflı üreteral obstruksiyona bağlı olarak Montelukast sodyum ve N-asetilsisteinin sekonder böbrek hasarı üzerindeki nefroprotektif etkilerini değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 30 Wistar albino erkek sıçan plasebo, N-asetilsistein ve montelukast sodyum olmak üzere 3 gruba randomize edildi. Üç sıçan kontrol grubu olarak kullanıldı. Sıçanların sol üreteri 4-sıfır poliglaktin sütür ile dikildi. İlaçlar obstruksiyondan 3 gün önce verilmeye başlandı ve 15 gün devam etti. Dimerkaptosuksinik asit renal sintigrafisi obstrüksiyondan önce ve 15. günde yapıldı. Sıçanlar 15. günde nefrektomileri yapıldı ve sakrifiye edildi. Böbrekler histopatolojik olarak incelendi. Ayrıca Lipid peroksidasyonu, oksidatif protein hasarı ve antioksidan düzeyleri için sırasıyla biyokimyasal olarak oksidatif stres markerleri (miyeloperoksidaz ve malondialdehit), sülfhidril ve toplam nitrit miktarları değerlendirildi. Bulgular: Patolojik incelemede N-asetilsistein ve montelukast sodyum gruplarında inflamasyon ve tübüler epitel hasarı plasebo grubuna göre daha düşük olduğu tespit edildi (p 0.05) N-asetilsistein, montelukast sodyum ve plasebo grupları arasında istatistiksel fark yoktu (p> 0.05). N-asetilsistein, montelukast sodyum ile tedavi edilen gruplar ile sham grubu arasında patolojik, kimyasal ve sintigrafik farklılık görülmedi (p> 0.05). Sonuçlar: N-asetilsistein ve montelukast sodyum, böbreğin obstrüktif hasarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Ancak bu çalışma rat çalışması olduğu için klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: We assessed the nephroprotective effects of montelukast sodium and N-acetylcysteine on secondary renal damage due to unilateral ureteral obstruction in a rat model. Materials and Methods: In this study 30 Wistar albino male rats were randomized into 3 groups, including placebo, N-acetylcysteine and montelukast sodium. Three rats served as the control group. The left ureter of the rats was sutured with 4-zero polyglactin sutures. Medications were given 3 days before obstruction and continued for 15 days. Dimercaptosuccinic acid renal scintigraphy was performed before obstruction and on day 15. Rats were sacrificed on day 15 and histopathological examinations were done. We biochemically assessed oxidative stress markers (myeloperoxidase and malondialdehyde), sulfhydryl and total nitrite for lipid peroxidation, oxidative protein damage and antioxidant levels, respectively. Results: On pathological examination inflammation and tubular epithelial damage in the N-acetylcysteine and montelukast sodium groups were less than in the placebo group (p 0.05) or among the N-acetylcysteine, montelukast sodium and placebo groups on scintigraphy (p >0.05). No pathological, chemical and scintigraphic differences were seen among the N-acetylcysteine, montelukast sodium and sham treated groups (p >0.05). Conclusions: N-acetylcysteine and montelukast sodium have a protective effect against obstructive damage of the kidney. However, further clinical investigations are needed.