Otojen elde edilen fibrin yapıştırıcı ile şekillendirilen dilimlenmiş kıkırdak greftinin kalıcılığının ve yaşayabilirliğinin değerlendirilmesi(deneysel çalışma)
Analysis of permanance and viability of diced cartilage graft formed with autologous fibrin glue(experimental study)
- Tez No: 628869
- Danışmanlar: UZMAN İLKER ÜSÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Plastik cerrahide, gerek estetik amaçlı gerekse rekonstrüktif amaçlı olarak birçok dolgu ve implant malzemesi kullanılmaktadır. Rinoplasti bu ameliyatlardan biri olup nazal dorsal düzensizliklerde de kullanılmaktadır. Bugüne kadar birçok dolgu materyali denense de bugün hala otojen kıkırdak en uygun yöntem olarak görülmektedir. Farklı uygulama şekillerinin farklı avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bu çalışmada, basit bir yöntemle deneğin kendi kanından pıhtılaşma sonucu elde edilen fibrin ile birbirine yapıştırılan ve şekillendirilen dilimlenmiş kıkırdak greftinin tavşan modelinde deneysel olarak kalıcılığı ve yaşayabilirliği değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada denek olarak 8 adet 3000-3500 gr ağırlığında Yeni Zelanda cinsi dişi tavşan kullanıldı. Sol kulağın kısmi ampute edilmesiyle elde edilen kıkırdak grefti dilimlenerek 1 adet blok kıkırdak ve 1x1 mm'lik küçük kıkırdak greftleri hazırlandı. Hazırlanan kıkırdak greftleri Grup 1: 0,5 ml dilimlenmiş kıkırdak grefti, Grup 2: Blok kıkırdak, Grup 3: Otojen fibrin yapıştırıcı ile yapıştırılmış 0,5 ml dilimlenmiş kıkırdak grefti olacak şekilde aynı deneğin kafasında frontoparyetal bölgede hazırlanan ayrı poşlara yerleştirildi. 16 hafta sonunda deneklere ötanazi uygulanarak kıkırdak greftleri eksize edildi. Klinik ve makroskopik incelemeler yapılarak çıkarılan greftlerin son hacim ve ağırlıkları ölçüldü ve sonuçlar ilk ölçümlerle karşılaştırıldı. Daha sonra piyesler histopatolojik olarak incelendi. Bulgular: Sekiz tavşanın tümü 16 haftalık deney süreci sonuna kadar herhangi bir sorun gözlenmeden hayatta kaldı. Deney sonunda tüm greftlerin cilt altında palpe edilebilir olduğu izlendi. Tüm greftleri yerleştirildikleri ceplerde kaldığı ve migrasyona uğramadığı, yakından bakıldığında kıkırdak parçalarının seçilebildiği gözlendi. Tüm gruplarda hem hacim hem de ağırlıkta belirgin artış olduğu ve kıkırdağın büyüme potansiyelini devam ettirdiği gözlendi. Grup 1'de %165 ağırlık, %56 hacim artışı; Grup 2'de %131 ağırlık, %81 hacim artışı; Grup 3'te %184 ağırlık, %68 hacim artışı saptandı. Histolojik değerlendirme sonucunda kondroid matriks skoru, metakromazi, vaskülarizasyon, fibrozis ve inflamasyon arasında anlamlı farklılık gözlenmezken, kıkırdak proliferasyon skoru Grup 3'te anlamlı olarak daha fazla izlendi. Grup 1'de lakünadaki kondrosit sayıları ortalaması 109,37; Grup 2'de 118,75; Grup 3'te 117,50 olarak saptandı. Sonuç: Otojen fibrin yapıştırıcı ile yapıştırılmış dilimlenmiş kıkırdak grefti, deneğin kendi kanı kullanılarak basit bir şekilde hazırlanabilmektedir. Çalışmanın sonuçları, bu greftin özellikle rinoplasti ameliyatlarında dorsal düzensizliklerin düzeltilmesi amacıyla güvenle kullanılabilecek kalıcı bir greft olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In plastic surgery, a lot of filling materials and implants have been used for both aesthetic and reconstructive purpose. Rhinoplasty surgery is one of these and it is also used for correction of nasal dorsal irregularities. Although many filling material has been used autogenous cartilage is still seen as the most appropriate method. There are different advantages and disadvantages of different methods. In this study, permanence and viability of sliced cartilage grafts affixed with fibrin obtained simply by clotting of subject's own blood was evaluated in experimental rabbit model. Material and Method: Eight female adult New Zealand white rabbits weighing 3000-3500 gr were used as experimental subjects in the study. Cartilage grafts obtained by partial amputation of the left ear were prepared by slicing to 1x1 mm sized small cartilage grafts and one block of cartilage graft. These cartilage grafts, prepared in various forms as group 1: 0.5 mL sliced cartilage grafts, group 2: block cartilage, group 3: 0.5 mL sliced cartilage grafts affixed with autogenous fibrin glue. Then the grafts placed in separate subcutaneous pockets on frontoparyetal region of the same animal. At the sixteenth postoperative week, the animals were euthanized and the grafts were excised. After clinical and macroscopic examination, final volume and weight of the excised grafts were measured and the results were compared with the first measurement. Then the specimens were examined histopathologically. Results: All eight rabbits survived without any problems until the end of the 16-week experiment. All of the grafts were observed palpable under the skin at the end of the experiment. All the grafts remained in their pocket and no migration was observed. Cartilage pieces were observed visible when we look closely. In all groups, significant increase in both volume and weight, and protected cartilage growth potential was observed. In group 1, 165% increase in weight and 56% increase in volume; in group 2, 131% increase in weight and 81% increase in volume; in group 3, 184% increase in weight and 68% increase in volume was observed. Histological evaluations of the results were not showed significant difference in chondroid matrix scores metachromasia, vascularization, fibrosis and inflammation. However, the proliferation of cartilage score was observed significantly higher in group 3. The mean number of chondrocytes in lacuna was found 109.37 in group 1, 118.75 in group 2 and 117.50 in group 3. Conclusion: Sliced cartilage grafts affixed with fibrin can be obtained simply by using of subject's own blood. The study's results showed that this graft can be used safely for the permanent correction of dorsal irregularities especially in rhinoplasty surgery.