Tulyum elementinin görünür bölgedeki spektral çizgilerinin sınıflandırılması ve aşırı ince yapısının incelenmesi
Spectral lines classification and hyperfine structure investigation of the thulium element in the visible region
  1. Tez No: 628878
  2. Yazar: ŞEYMA PARLATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK KANAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, tulyum (Tm) elementinin görünür dalgaboyu bölgesinde elde edilen Fourier Transform (FT) spekturumunun analizi gerçekleştirildi. Bunun sonucunda atomik tulyum (Tm I) ve bir kez iyonlaşmış tulyumun (Tm II) spektral çizgi sınıflandırmaları yapıldı ve Tm atomuna ait ince yapı enerji seviyelerinin sahip olduğu aşırı ince yapı deneysel olarak incelendi. Bu tez çalışmasında toplam 2746 tane çizgi analiz edildi. Bu çizgilerden 1757 tanesi Tm I, 291 tanesi Tm II olarak sınıflandırıldı. Yapılan analiz içerisinde 289 Tm I çizgisi ve 242 Tm II çizgisi ilk kez bu tez çalışmasında sınıflandırıldı. 698 tane spektral çizgi ise Tm I ya da Tm II olarak adlandırıldı. Spektral geçişlerin analiz edilmesi sonucu deneysel olarak Tm I'e ait 19 adet ince yapı enerji seviyesi için manyetik dipol aşırı ince yapı sabiti, A, ilk defa bu tez çalışmasında verildi. İlk defa bu çalışmada, deneysel verilerden yararlanılarak oluşturulan lineer denklem sistemi ile 244 tane ince yapı enerji seviyesine ait A manyetik dipol aşırı ince yapı sabiti belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the analysis of the Fourier Transform (FT) spectra obtained in the visible wavelength region of the element Tulium (Tm) was performed. As a result of the spectral analysis, the spectral line classifications of atomic Thulium (Tm I) and ionized Thulium (Tm II) were performed, and the hyperfine structure of the fine structure energy levels of the Tm atom was examined experimentally. In this thesis, a total of 2746 lines were analyzed. 1757 of these lines were classified as Tm I, 291 of them were classified as Tm II. In the analysis, 289 Tm I line and 242 Tm II lines were classified for the first time in this thesis. 698 spectral lines are called Tm I or Tm II. As a result of the analysis of spectral transitions, experimentally, the magnetic dipole hyperfine structure constant, A, for 19 fine structure levels of Tm I, were given for the first time in this thesis. For the first time in this study, by utilizing the linear equation system, which was created by using experimental data, A magnetic dipole hyperfine structure constant that corresponds to 244 fine structure levels were determined.