erken membran rüptürüyle koriyoamnion zarının kolajen miktarı arasındaki ilişki
relationship between early membrane rupture and the amount of collagen of chorioamnion membrane
  1. Tez No: 628883
  2. Yazar: HASAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. N ÖMER KANDEMİR, UZMAN EMİNE SEDA GÜVENDAĞ GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET EROĞLU, Hasan. Erken membran rüptürüyle koriyoamnion zarının kollajen miktarı arasındaki ilişki. T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Etlik Kadın Hastalıkları ve Doğumevi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uzmanlık Tezi, Ankara 2007. Erken membran rüptürü (EMR), tüm gebeliklerin %10 kadarını, maternal ve neonatal enfeksiyon riskini artırarak etkilemektedir. Fetal membranların yeterli gerilim kuvvetini korumaları, ekstraselüler matriks elemanlarının sentez ve yıkımının dengeli olmasına bağlıdır. Fetal membranlarda kollajen miktarının azalması ile EMR'nin oluştuğuna dair hipotez üzerine birçok çalışmalar yapılmıştır. Ancak bunlarda çelişkili sonuçlara varılmıştır. Bu tezin amacı; erken membran rüptürü olan ve olmayan term miadında gebelerde, doğum sonrası korioamniyon zarı kollajen miktarının elektron mikroskopik olarak incelenerek, EMR'lerde kollajen miktarında azalma olup olmadığının araştırılmasıdır. Hastanemizin doğumhanesine yatırılan gebelik yaşı 37 hafta ve üzerinde olan, steril spekulum muayenesinde, posterior vajinal duvarda amniyotik sıvı birikimi gözlenerek EMR tanısı konan 20 adet gebe çalışma grubunu oluşturdu. Benzer demografik özelliklere ve gebelik haftasına sahip, amnion akışının olmadığı kanıtlanan miadında 20 gebe kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Doğumdan sonra, fetal membranlardan steril olarak alınan örneklerdeki kollajen miktarı elektron mikroskopisiyle incelendi. Çalışmanın istatistiksel analizinde, SPSS programı ve bağımsız değişkenlerde T testi kullanıldı. p< 0,05 olması halinde istatistiksel veriler anlamlı kabul edildi. EMR grubuyla normal term gebe grubuna ait plasentaların membranlarında bulunan birim alandaki kollagen yüzdesi, elektron mikroskobik olarak gözlemlenerek birbirinden istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklı bulunmuştur (p=0.017, ortalama değerler sıra ile 49.60 ± 23.44 ve 69.5 ± 26.3, %95 Güven aralığı 0.14-0.19). Sonuç olarak erken membran rüptürü etyopatogenezinde birçok faktör sorumlu tutulmakla birlikte, bu tez çalışmasında EMR olgularında bir bulgu olarak koriyoamniyon zarının kollajen içeriğini düşük bulduk. Bu çalışma kollajen metabolizma bozuklukları ile EMR arasındaki bağlantıyı gösteren diğer çalışmalarıda desteklemektedir. Anahtar kelimeler; Gebelik, Erken membran rüptürü, Elektron mikroskobu
Özet (Çeviri)
SUMMARY EROĞLU, Hasan. The relationship between early membrane rupture and the amount of collagen of chorioamnion membrane. T. C. Ministry of Health Ankara Etlik Gynecology and Maternity Hospital Training and Research Hospital Specialty Thesis, Ankara 2007. Early membrane rupture (EMR) affects up to 10% of all pregnancies, increasing the risk of maternal and neonatal infections. The fact that the fetal membranes maintain sufficient tensile strength depends on the balanced synthesis and destruction of the extracellular matrix elements. Many studies have been conducted on the hypothesis that EMR is formed by decreasing the amount of collagen in fetal membranes. However, contradictory results have been reached. The purpose of this thesis is; In pregnant women with and without early membrane rupture, the post-natal chorioamnion membrane collagen amount is investigated electron microscopically and whether there is a decrease in the amount of collagen in EMRs. In the sterile speculum examination, amniotic fluid accumulation in the posterior vaginal wall was observed in our hospital's maternity hospital, which was 37 weeks or more, and 20 pregnant women were diagnosed with EMR. Twenty pregnant women with similar demographic characteristics and gestational weeks, with proven absence of amniotic flow, were included in the study. After birth, the amount of collagen in samples taken sterile from fetal membranes was examined by electron microscopy. In the statistical analysis of the study, SPSS program and T test in independent variables were used.