Erken membran rüptüründe antibiyotik rejimininintraamniyotik inflamasyona etkisi ve neonatalsonuçları
Effect of antibiotic regimen on intraamnioticinflammation in premature rupture of membranes andneonatal outcomes
  1. Tez No: 856075
  2. Yazar: HATİCE BOYLU POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANIM GÜLER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada 24-34 haftalar arasında erken membran rüptürü (PROM) tanısı alan olgulara uygulanan iki farklı antibiyotik rejiminin maternal ve neonatal klinik sonuçlara etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Randomize kontrollü tipte olan bu prospektif çalışmaya, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Obstetri Kliniği'nde 1 Ocak 2023 – 31 Temmuz 2023 tarihleri arasında PROM tanısıyla antibiyotik başlanan 100 olgu dâhil edilmiştir. Gruplar uygulanan antibiyotik tedavisine göre 50'şer kişilik iki gruba ayrılmıştır. (i) İlk 48 saat sulbaktam + ampisilin 4*2 gr, 3. gün 1 gr azitromisin, 4-7. günler amoksisilin 500 mg tb 3*1. (ii) İlk 48 saat seftriakson 1*1 gr + klaritromisin 500 mg 2*1, 3. günden itibaren klaritromisin 500 mg 2*1 + amoksisilin 500 mg 3*1. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 28,00 ± 4,56 yıl, gestasyonel yaş ortalaması 32,94 ± 2,82 haftaydı. Latent süresi ortalaması 9,22 ± 2,03 gündü. Yenidoğanların %43'ünde YYBÜ ihtiyacı, %41'inde solumun desteği ihtiyacı oldu ve %4'ünde yenidoğan sepsisi gelişti. Annelerde postopartum dönemde sepsis ya da ek patoloji saptanmadı. Doğum öncesinde kaydedilen AFI değeri grup 1 ile karşılaştırıldığında grup 2 olgularda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha azdı (p = 0,012). Gruplar arasında latent süresi ve diğer yenidoğan ve maternal klinik sonuçları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Çalışmamızda uygulanan antibiyotik rejimlerinin birbirine üstünlüklerinin olmadığı saptandı. Bu antibiyotik rejiminlerinden hangisi mevcutsa PROM olgularında kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Bu açıdan yapılacak daha kapsamlı çalışmalarla PROM olgularında antibiyotik uygulamalarının gebelik sonuçlarına etkisi daha net olarak ortaya konabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of two different antibiotic regimens on maternal and neonatal clinical outcomes in patients diagnosed with premature rupture of membranes (PROM) between 24-34 weeks. Method: In this prospective randomized controlled study, 100 patients who were initiated antibiotics with the diagnosis of PROM between January 1, 2023 and July 31, 2023 at Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaşı Medical Center, Department of Obstetrics and Gynecology, Obstetrics Clinic were included. The groups were divided into two groups of 50 patients each according to the antibiotic treatment. (i) Sulbactam + ampicillin 4*2 g in the first 48 hours, 1 g azithromycin on day 3, amoxicillin 500 mg tb 3*1 on days 4-7. (ii) Ceftriaxone 1*1 g + clarithromycin 500 mg 2*1 in the first 48 hours, clarithromycin 500 mg 2*1 + amoxicillin 500 mg 3*1 from day 3. Results: The mean age of the patients was 28.00 ± 4.56 years and the mean gestational age was 30.18 ± 2.82 weeks. The mean latent period was 4.09 ± 2.03 weeks. NICU was needed in 43% of the neonates, respiratory support was needed in 41% and neonatal sepsis developed in 4%. No sepsis or additional pathology was detected in mothers in the postopartum period. The AFI value recorded before delivery was statistically significantly lower in group 2 compared with group 1 (p = 0.012). There was no statistically significant difference between the groups in terms of latent period and other neonatal and maternal clinical outcomes (p>0.05). Conclusion: It was observed that the antibiotic regimens applied in our study were not superior to each other. We think that whichever of these antibiotic regimens is available can be used in PROM cases. In this respect, the effect of antibiotic administration in PROM cases on pregnancy outcomes can be revealed more clearly with more comprehensive studies.