Erken membran rüptüründe servikal elastosonografik değişiklikler
Cervical elastosonographic changes in premature rupture of membranes
- Tez No: 460142
- Danışmanlar: DR. İSMAİL BURAK GÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Erken membran rüptürü nedeniyle takip edilen term ve preterm gebelerde myometrial elastosonografik değişikliklerin karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kliniğimizde erken mebran rüptürü nedeniyle takip edilen preterm erken membran rüptürü (28-37 haftalar arası) ve term erken membran rüptürü (37 hafta üstü) olan 35 gebe alındı. Kontrol grubu rutin kontrole gelen ve membran rüptürü olmayan gebelerden oluşturuldu. Çalışma Aralık 2016 ile Ocak 2017 tarihleri arasında tamamlandı. Elastosonografik görüntülemeler çalışma tasarımına kör, tek bir opetatör tarafından yapıldı. Erken membran rüptürü olan gebelerin myometrial strain ratio hesaplamaları gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Amniorekis süresi, cx uzunluğu, doğuma kadar geçen süre ve B/A arasındaki ilişkiler incelendiğinde, amniorekis süresi ile cx uzunluğu ve B/A oranı arasında pozitif yönlü düşük bir ilişki olduğu bulundu. Amnioreksis süresi ile doğuma kadar geçen sürenin pozitif yönde ve orta derecede korele olduğu tespit edildi. Hem term hem de preterm EMR'de amniyoreksis süresi ile elastosonografik ölçümler arasındaki ilişki anlamsızdı. Gebelik haftasına göre term ve preterm olarak, amniyoreksis süresine göre EMR (24 saatten az) ve uzamış EMR (24 saatten uzun) olarak ayrılan gruplar kontrol grubuyla elastosonografik ölçümler için karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark çıkmamıştır. Sonuç: Doğum eylemi başlangıcında etkin rolü olan inflamasyonun, servikal değişiklikler ile olan ilişkisine benzer şekilde, myometriyumda da etkisi olduğu hipotezine dayanan çalışmamızda elastosonografik olarak ölçülebilen anlamlı bir değişiklik izlenememiştir. Servikal dokuda olgunlaşma olarak tanımlanan ve özellikle de kollejenaz etkisindeki sürecin myometriyal dokuda bulunmayışı elde ettiğimiz sonuçları açıklayabilir. Ancak daha yüksek örneklem grupları ve deneysel çalışmalarda doku incelemelerinin yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the elastosonographic changes in term and preterm pregnancies with premature rupture of membranes. Material and Methods: A total of 35 pregnant women with both preterm premature rupture of membranes (28-37 gestational weeks) and term premamture rupture of membranes (greater than 37 gestational weeks) were included in the study. The control group was formed of pregnant women without rupture of membranes who were being followed in our outpatient clinic. The study was performed between December 2016 and January 2017. All of the elastosonograhic examinations were performed by a single operator who was blinded to the study design. The elastosonograhic strain ratios were compared between the groups. Results: A weak positive correlation was observed between the amniorhexis time, sonographic length of cervix and elastosonographic strain ratios. There was a moderate positive correlation between the amniorhexis time and delivery time. There was no significant difference between the amniorhexis time and elastosonographic strain ratios within both term and preterm premature rupture of membranes groups. Conclusion: In contrast to our hypothesis that the inflammation playing a major role in cervical maturation process, no significant changes were observed in myometrial elastosonography. This may be related with the absence of the process of maturation within the myometrial tissue, especially the collegenase activity taking role in cervical maturation. Future studies with higher sample sizes and experimental studies with histopathologic correlations are needed on this subject.