Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunda tamamı içerde yöntem ile transtibial yöntemin erken-orta dönem sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 628913
  2. Yazar: HAKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. ENDER UGUTMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
AMAÇ : Bu çalışmada amacımız otojen hamstring grefti kullanılarak akut, kronik, menisektomili, menisektomisiz gibi farklı hasta gruplarında transtibial ve tamamı içerde yöntemleri ile ÖÇB rekonstruksiyonlarının erken-orta dönem ağrı gelişimleri ile fonksiyonel sonuçlarını karşılaştırmaktır. MATERYAL VE METOD: Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde 2014-2019 yılları arasında ÖÇB yırtığı nedeniyle hamstring tendon otogrefti kullanılarak TT yöntemle 22 hasta, Tİ yöntemle 23 hasta olmak üzere ÖÇB rekonstrüksiyonu uygulanan toplam 45 hasta çalışmaya dahil edildi. ÖÇB yırtığı tanısı hastaların muayene ve mr görüntüleri ile konuldu. Tüm hasta gruplarının sosyodemografik özellikleri (yaş,VKİ,cinsiyet) ,taraf, yaralanma sebebi ve mekanizması, yaralanma ve ameliyat arasında geçen süre, intraop menisküs patolojisi, postop stabilite değerlendirmeleri (lachman,ön çekmece,pivot-shift testleri),preop fonksiyonel skorlama sonuçları (IKDC,Tegner-Lysholm,KOOS ve KSS diz skorları), postop 2.yılda fonksiyonel skorlama sonuçları, postop osteoartrit varlığı, preop VAS skorları, post op 2.hafta ve 2.yıl VAS skorları kaydedildi. Gruplar arasındaki tüm veriler SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak istatistiksel analiz yapıldı. BULGULAR: Hastaların demografik özelleri bakımından (yaş, cinsiyet, taraf, yaralanma mekanizması ve travma-cerrahi arasındaki süre) istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Tİ grubunda TT grubuna göre postop 2.hafta VAS değerleri arasında Tİ grubunda daha düşük olmak üzere istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p=0,028).
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The aim of this study to compare the functional results and early-mid phase progression of pain of transtibial and all-in-one methods in ACL reconstructions with different patient groups such as acute, chronic, menisectomied, and without menisectomied using an autogenous hamstring graft. MATERIAL and METHODS: In the Orthopedics and Traumatology Clinic of Maltepe University Faculty of Medicine Hospital, a total of 45 patients who underwent ACL reconstruction, including 22 patients with TT method and 23 patients with TI method, due to ACL rupture between 2014-2019 were included in the study. The diagnosis of ACL rupture was made with the examination and MR images of the patients. Sociodemographic characteristics of all patients (age, BMI, gender), side, cause and mechanism of injury, time between injury and surgery, intraop meniscus pathology, postop stability assessments (lachman, front drawer, pivot-shift tests), preop functional scoring results (IKDC, Tegner-Lysholm, KOOS and CSR knee scores), functional scoring results in the 2nd postoperative year, presence of postop osteoarthritis, preop VAS scores, post-op 2nd week and 2nd year VAS scores were recorded. Statistical analysis was performed using SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) program. RESULTS: No statistically significant difference was found in terms of demographic characteristics of the patients (age, gender, side, mechanism of injury, and time between trauma-surgery). A statistically significant difference was found between postoperative 2nd week VAS values in the T group compared to the TT group, with a lower value in the T group (p = 0.028).