Maternal anemisi olan anne bebeklerinde kordon kanı ferritin, hemoglobin düzeyleri ile antropometrik ölçümlerinin prospektif olarak incelenmesi
The effect of maternal anemia on neonatal cord blood hemoglobin and ferritin levels and neonatal anthropometric measurements
  1. Tez No: 628925
  2. Yazar: ASLI GÜNEŞ ARICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR CÖMERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve amaç: Gebelikte maternal anemi anne ve bebek sağlığı üzerindeki pek çok olumsuz etkileri nedeniyle global, ciddi birhalk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Gebelerde aneminin belirlenmesi ve özellikle önlenebilir vetedavi edilebilir bir durum olan demir eksikliğinin tespit edilmesi önem arz etmektedir. Biz de bu çalışmamızda hastanemizde takip edilen gebelerdeki maternalaneminin bebeklerin kordon kanı hemoglobin ve ferritin düzeyleri üzerine ve antropometrik ölçümlerine olan etkilerinideğerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem:Çalışmamıza, prospektif olarak 1 yıllık periyotta SBÜ İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde doğum yapan ve dahil edilme kriterlerini sağlayan 627 anne ve bebeği dahil edildi. Annelerden üçüncü trimesterde kan örneği alınarak serum hemoglobin ve ferritin düzeyi bakıldı. Bu annelerden doğan 627 yenidoğanın kordon kanı örneğinde hemoglobin ve ferritin düzeyi bakıldı ve bu sonuçların birbirleriyle ilişkileri incelenmiştir. Bebeklerin baş çevresi, boy ve doğum tartıları kaydedilmiş ve anne ve bebek hemoglobin, ferritin değerleri ile ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Maternal anemia during pregnancy is considered to be a global health problem due to it's adverse effects on the mother's and the neonate's health. The identification of anemia and especially of iron deficiency anemia during pregnancy is an important issue since it is a preventable condition and may be treated if prevention fails. In this study, we evaluated the effect of maternal anemia during pregnancy on neonatal cord blood hemoglobin and ferritin levels and the neonate's anthropometric measurements. Methods: This prospective study was carried out in Istanbul Education and Research Hospital, Suleymaniye Maternity Hospital Obstetric Department and Neonatology Unit and included 627 pregnant women and their off-springs. In 3rd trimester blood was collected from the mothers to determine serum hemoglobin and ferritin levels. The neonates' cord blood was also collected after birth for cord blood hemoglobin and ferritin values. After birth, the neonates' anthropometric measurements like birth weight, height and head circumference were also recorded. The mothers were grouped into two as anemic and non-anemic; and all the demographical data and the maternal and neonatal hemoglobin and ferritin measurements of the two groups were compared.