Çinko eksikliği saptanan hastalarda çinko tedavisi ile vitamin b12, folik asit, ferritin ve homosistein değerlendirilmesi
Assessment of vitamin b12, folic acid, ferritin and homocystein by treatment in patients with zinc deficiency
- Tez No: 628926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ALTUNER TORUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Çinko önemli bir mikro besin maddesidir ve birçok fizyolojik fonksiyonun yanı sıra çocukların büyümesi ve gelişmesi için gereklidir. Çinko eksikliğinin spesifik klinik bulgusu olmadığından erken dönemde tanı koymak güçtür. Vücut çinko düzeyinin değerlendirilmesi için birçok yöntem kullanılmakla birlikte en çok tercih edilen yöntem serum çinko düzeyinin belirlenmesidir. Çinko vücutta birçok enzim için kofaktör olup eksikliğinde bu enzimlerin çalışması etkilenir. Özellikle vücutta metilasyon döngüsünde rol alan S- adenozil Metionin ve Betain-Hemosistein SMetiltransferaz enzimleri çinko bağımlı enzimlerdir ve homosistein, vitamin B12 ve folik asit metabolizmasında aktif rol alırlar. Metilasyon ise vücut için gerekli olan en temel biyokimyasal işlemlerden birisidir. Metil molekülü bir molekülden başka bir moleküle geçerek birbiri ile bağlantılı birçok önemli biyokimyasal işlemi aktive etmektedir. Metilasyon protein sentezi, hücre bölünmesi, merkezi sinir sisteminin gelişimi, bağışıklık sistemi gelişimi gibi vücutta çok önemli fonksiyonları vardır. Bu çalışmada çinko eksikliği olan hastalarda çinko tedavisi sonrası vitamin B12, folik asit, ferrritin ve homosistein düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kayseri Şehir Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerine 2019 Eylül ve Aralık ayları arasında sık enfeksiyon geçirme, büyüme gelişme geriliği şikayetleri ile başvuran ek kronik hastalığı olmayan 53 hasta çalışmaya dahil edildi. Kronik hastalığı olan ve kronik ilaç kullanan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya dahil edilen çinko eksikliği olan hastaların tam kan sayımı, çinko, folat, vitamin B12, ferritin ve homosistein düzeyleri değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışma 53 hasta içermektedir. Çalışma grubunun yüzde 50.9'u erkek, yüzde 49.1'i kızdır. Hastaların çinko, vitamin B12, folat, ferritin ve homosistein değerlerinin tedavi öncesi ve çinko tedavisi sonrası ortancaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu tespit edildi. Buna göre çinko, folat, ferritin değerleri normal sınırda olmakla beraber tedavi sonrası istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha viii yüksekti; diğer yandan vitamin B12 ve homosistein değerleri normal sınırda olmakla beraber tedavi sonrası anlamlı düzeyde daha düşüktü. Cinsiyetlere göre çinko, vitamin B12, ferritin ve homosistein ortancaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlendi. Tedavi öncesi; cinsiyetlere göre folat ortancaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi. Erkek çocukların folat değer ortancaları, kız çocuklarına göre anlamlı düzeyde daha yüksekti. Yaş ile çinko, vitamin B12, folat, ferritin ve homosistein değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve doğrusal bir ilişki bulunamadı. Tedavi sonrası, hastaların yaşı ile folat değerleri arasında anlamlı, doğrusal, ters yönlü ve orta düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna varıldı. Başka bir ifadeyle yaş arttıkça folat değerlerinin de azaldığı söylenebilir. Sonuç: Bu çalışmada çinko eksikliği olan hastalarda tedavi sonrası vitamin B12 ve homosistein düzeylerinin tedavi öncesine göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu tesbit edildi. Ama bu düşüklük normal sınırlardaydı. Çinko eksikliği olan hastalarda folat ve ferritin düzeylerinin tedavi sonrası normal aralıkta fakat anlamlı olarak yüksek olduğu tesbit edildi. Çinko eksikliği vitamin B12 seviyerlerinde artışa neden olabileceği için vitamin B12 yüksek saptanan çocuklarda mutlaka etyolojide çinko eksikliğide olabileceği düşünülmeli ve homosistein metabolizmasının bozulmasına bağlı olarak da homosistein düzeylerinin yüksek saptanabileceği akılda tutulmalıdır. Çalışmamız çinko eksikliğine bağlı vitamin B12 yüksekliği konusunda yapılan ilk çalışma olup sonuçların önemini doğrulamak için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
ASSESSMENT OF VITAMIN B12, FOLIC ACID, FERRITIN AND HOMOCYSTEIN BY TREATMENT IN PATIENTS WITH ZINC DEFICIENCY ABSTRACT Introduction and Aim: Zinc is an important nutrient which is required in many physiological function as well as growth and development of children. It is difficult to establish diagnosis of zinc deficiency in early period where specific clinical findings are lacking. Although several methods are used to assess body zinc level, measurement of serum zinc level is the most commonly preferred method. Since zinc is a cofactor for many enzymes in the body, enzyme functions are affected in zinc deficiency. In particular, S-adenosylmethionine and betaine-homocysteine S-methyltransferase are zinc dependent enzymes and play active role in the metabolisms of homocystein, vitamin B12 and folic acid. Methylation is one of the primary biochemical reactions in the body. Methyl molecule activates several important biochemical reactions by transportation from one molecule to another. Methylation is involved in many major functions such as protein synthesis, cell division, development of central nervous system and immune system. In this study, it was aimed to assess vitamin B12, folic acid, ferritin and homocystein levels following zinc replacement in patients with zinc deficiency. Material and method: The study included 53 patients without chronic disease who presented with frequent infection, growth retardation to pediatrics outpatient clinic of Health Sciences University, Kayseri City Hospital between September, 2019 and December, 2019. The patient with chronic disease or those receiving chronic drug therapy were excluded. In all patients with zinc deficiency, complete blood count, zinc, folate, vitamin B12, ferritin and homocystein levels were studied. Findings: The study included 53 patients. Of the patients included, 50.9% were boys whereas 49.1% were girls.