Astımlı gebe ratlarda ve embriyolarında thymquınone'nin ve ceratonıa siliqua'nın koruyucu rolünün araştırılması
Investigation of protective role of thymoquinone and ceratonia siliqua in asthmatic rats and their embryos
- Tez No: 628971
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biochemistry, Physiology, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, astımlı gebe ratların akciğer dokusunda ve serumlarında oksidatif olayları, bazı sitokinler ve büyüme faktörü düzeylerine Thymoquinone (TQ) ve Ceratonia siliqua L. (CS) etkisinin araştırılması ayrıca astımlı gebe ratlar ile embriyoların akciğer dokularında ışık mikroskopu kullanılarak hem histolojik hem de immünohistokimyasal olarak TQ ve CS etkisinin incelemesidir. Bu amaçla 18 dişi wistar ratta, astım modeli oluşturuldu. Daha sonra dişi ratlar gebe bırakıldı. Astımlı olan gebeler, rastgele altışarlık üç gruba ayrıldı: Birinci gruba (I), hiçbir uygulama yapılmadı. İkinci gruba (II), gebeliklerinin son beş gününde TQ ve CS, gavaj yoluyla uygulandı. Üçüncü gruba (III) gebeliklerinin son beş gününde intraperitonal enjeksiyon ile deksametazon uygulandı. TQ ve CS'nin uygulandığı birinci grubun (II) akciğer dokusunda MDA seviyeleri azalma, NO seviyeleri artış tesbit edilmiştir. Ayrıca, akciğer dokusunda GSH ve AA seviyeleri artmıştır. TNF-α düzeyleri açısından tüm gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ancak tüm gruplar arasında IL-1β ve IL-13 seviyeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler gözlenmiştir. І. grupta akciğer dokularında çeşitli histolojik değişiklikler ortaya çıkmış. Bununla birlikte, Π. grupta uygulanan TQ ve CS, söz konusu değişikliği önlemiştir. İmmünhistokimyasal olarak I. grupta vasküler endotel büyüme faktörü (VEGF) boyanma seviyeleri artmışken II. grupta III. gruba göre anlamlı bir azalma gözlenmiştir. Üç gruba ait embriyoların akciğer dokularındaki histolojik değişiklikler kıyaslandığında ise birinci grupta (VEGF) boyanma seviyelerinde artış gözlemlenirken TQ ve CS uygulanan ikinci grupta ve deksametazon uygulanan üçüncü grupta (VEGF) boyanma seviyelerinde azalma tesbit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucuna göre, TQ ve CS'nin birlikte uygulanması, astımlı gebe ratlarda akciğer iltihabı üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir. TQ ve CS'nin, söz konusu inflamasyonda hafifletici etkisinden dolayı gelecekte astım hastaları için umut vadeden bir tedavi aracı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate co- administration of Thymoquinone (TQ) and Ceratonia silique L. (CS) effect on lung tissue oxidative events, some cytokines and growth factor levels of serum in asthmatic pregnant rats as well as studying changes of both the histologically and the immunohistochemically of lung tissue using light microscopy in asthmatic pregnant rats and their embryos. For this purpose, 18 female wistar rats were divided randomly to 3 groups: asthmatic pregnant group (І), asthmatic pregnant with TQ and CS group (II) and asthmatic pregnant with dexamethasone group (III). The co-administiration of TQ and CS decreased the MDA levels in lung tissues while the production of NO levels increased. Also, increased GSH and AA levels of lung tissue were found. There is no statistically signifcant alterations between all groups in terms of TNF-α levels. However, there are statistically significant alterations between all groups in terms of IL-1β and IL-13 levels. Various histological changes in lung tissues of group І were revealed. However, treatment of TQ and CS was prevented these changes in group II. Immunohistochemically, vascular endothelial growth factor (VEGF) staining levels increase was observed in group І, while there was a significant decrease in group II than it is in group III. A significant observed in the co- administration of TQ and CS group and dexamethasone group in lung tissue of embryos when compared the histological changes. However, VEGF staining levels of lung tissues of embryos significantly decreased in dexamethasone group than in co-administration of TQ and CS group. In this study, the co-administeration of TQ and CS has a protective effect on lung inflammation in asthmatic pregnant rats. In addition, this two herbal mixture has a positive effect both by reducing lipid peroxidation of lung tissue and by showing a remarkable effect on some cytokine levels which have an important role in inflamation. TQ and CS was thought to be a promising treatment agent for asthma in the future due to this mitigating features.