Gebelik olaylanan deneysel hipoksi sonrasında gingko biloba'nın postnatal beyin gelişimi üzerine olası etkisi: Western bloting elektron mikroskobik ve immuno histokimyasal değerlendirme
  1. Tez No: 375078
  2. Yazar: FATMA HELVACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Erken geliĢim sürecinde oksijen ve enerji dağılımına en duyarlı organ beyindir. Bu nedenle fötus ve yenidoğanda ortaya çıkan beyin anomalilerinin bilinen en belirgin nedeni gebelikte olaylanan hipoksidir. Diyabetli, kronik hipertansiyonlu, orak hücre anemili, astımlı ya da uyuĢturucu madde bağımlısı olan annelerin bebekleri kronik hipoksi tehdidi altındadır. Böyle hastalıkları olan annelerin bebeklerinde intrauterin büyüme geriliği, doğum sonrası yaĢamda epilepsi, beyin felçleri, öğrenme güçlüğü ve zeka geriliği ile motor iĢlevlerde yetersizlik dikkati çekmektedir. Hipoksi sonucu olaylanan iĢlevsel bozukluklar fötal ya da yeni doğan beyinlerinde önemli yapısal hasarların sonucudur. ÇalıĢmamızda embriyonel dönemde oluĢturulan hipobarik hipoksi modelinde beynin geliĢiminde olaylanan dejeneratif değiĢiklerde postnatal Gingko biloba uygulamasının Western blotting, elektron mikroskobik ve immünohistokimyasal düzeyde etkilerinin incelenmesi amaçlanmıĢtır. ÇalıĢmamızda hipobarik hipoksi, % 10 ‗luk O2, % 90 N gaz karıĢımı kullanılarak hipoksik kamarada oluĢturuldu. Vajinal plak oluĢumu görülen sıçanlar gebeliğinin 0. gününde kabul edildi. Gebeliğin 5. gününde (E5) % 10'luk O2 gaz karıĢımı verilen hipoksik kamaralara konuldu ve hipoksi uygulaması gebeliğin 15. güne (E15) dek aralıksız sürdürüldü. Elde edilen erkek yavrulardan bir grubu yalnızca hipoksi uygulanan gruplar olarak 233 belirlendi ve doğum sonrası 7., 14., 21. ve 28. günlerde beyin dokuları alındı. Bir grubuna ise doğumun gerçekleĢmesi ile birlikte yavrulara her gün belirlenen saatte 100mg/kg Gingko Biloba ekstresi oral yolla uygulandı ve 7,14,21 ve 28 günlerde beyin dokuları alındı. Normal atmosfer basında yaĢayan gebe sıçanlardan elde edilen erkek yavrulardan ise eĢ zamanlı kontrol grupları belirlendi ve toplam 12 deney grubu oluĢturuldu. Elde edilen beyin dokuları, Western blotting, elektron mikroskop ve immünohistokimya için alıĢılagelen yöntemler uygulanarak incelemeye alındı. Değerlendirmelerimiz sonucunda, embriyonel dönemde uygulanan hipobarik hipoksinin frontal alanda ve hipokampüs'deki nöronlarda stres proteinlerinden olan HSP ve Hif1α'yı artırdığı belirlendi. MBP ile yaptığımız değerlendirmede ise, ak maddede immünreaktivitenin azalması hipokside azalan kas aktivitelerinin bir göstergesi olarak kabul edildi. Hipoksi ve Gingko biloba etkinliğinin birlikte değerlendirildiği deney gruplarında verilerimiz, HSP ve Hif1α protein ekspresyonunda belirli bir süre uygulamaya koĢut olumlu etkilerin görülebileceğini düĢündürdü. Ġnce yapı düzeyinde hipoksi gruplarında eĢ zamanlı kontrol gruplarına karĢın nöron hücre gövdelerinde izlenen yapısal değiĢimlerde, Gingko biloba'nın geri dönüĢtürücü etkisi baskın olarak izlenmedi. Bunun yanı sıra 234 hipokampüsde nörogenezde düzenleyici rolü olduğu düĢünülen Chordin ve noogin proteinlerinin Western blott analizlerinde; Chordin proteininin ekspresyonu hipoksi gruplarında eĢ zamanlı kontrol gruplarına göre azalırken, Gingko biloba uygulanan gruplarda yalnızca hipoksi uygulanan gruplara göre artıĢ gösterdiği saptandı. Noggin proteinlerinin ekpressyonu hem hipoksi uygulanan gruplarda hem de hipoksi+ Gingko biloba uygulanan gruplarda kontrol grubuna göre azaldığı belirlendi. Antioksidan uygulamanın noggin ekspresyonunu belirgin olarak etkilemediği izlendi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda süreye koĢut stres proteinlerinin ekspresyonunun artması Gingko biloba'nın uzun süreli kullanımında daha etkin olabileceği yargısını uyandırdı.
Özet (Çeviri)
Brain is the most sensitive organ for distribution of oxygen and energy in the early development. Hence, the most significant cause of the brain abnormality seen in fetus and new-born is hypoxia occurred during pregnancy. Babies whose mothers have diabetes, chronic hypertension, sickle-cell anemia, asthma or are drug addict are subjected to chronic hypoxia. It is pointed out that these babies have intrauterin growth retardation, epilepsia after born, cerebral palys, learning difficulties, mental retardation, and disabilities in motor functions. Functional disabilities caused by hypoxia are the consequences of major structural damages occurred in fetus or new-borns' brains. In our experiment, hypobaric hypoxia was generated in hypoxic camara by using gas mixture of 10% O2 an 90% N. Rats having vaginal plaque were excepted as they are on their 0. (zeroth) day of their pregnancy. On the 5th day (E5) of the pregnancy, they were put into hypoxic camara filled with the mixture of gas containing 10% O2 and were continuously held in there until the 15th day (E15) of the pregnancy. A group of male offsprings were assigned to be the group having only hypoxia and their brain tissues were taken out on 7., 14., 21. and 28. days after birth. For another group of male offsprings, 100 mg/kg Gingko Biloba were given by oral path at the same hour of everyday after birth and their brain tissues were taken out on 7., 14., 21. and 28. days after birth. 236 Simultaneous control groups containing male offsprings born from pregnant rats lived in normal atmospheric pressure were assigned and 12 control groups were generated totally. Acquired brain tissues were investigated by using usual techniques such as Western blot analysis, immunohistochemical analysis and electron microscopy. In conclusion of our study, it is revealed that hypobaric hypoxia applied in embryological process increases HSP and Hif1α, stress proteins in neurons, at frontal area and hypocampus. In an evaluation performed with MBP, decreasing in immunoreactivity of white matter was accepted to be a indicator of decreased muscle activity in hypoxia. Experiment groups in which hypoxia and Gingko biloba activity were evaluated together, our data revealed that with a definite period of application, both hypoxia and Gingko biloba have parallel positive effects on HSP and Hif1α protein expression. In ultrastructural level, the reverse conversion effect of Gingko biloba on the structural changes observed in neuron cell bodies was not dominantly observed at hypoxia groups despite in simultaneous control groups. In addition Chordin and Noggin, protein which thought to be regulatory role in neurogenesis, in Western blot analysises of hypocampus; Chordin protein is decreased at hypoxia groups compared to simultaneous control groups, it is determined that expression of Chordin 237 proteins increased at Ginkgo biloba apply group when only compared to hypoxia groups. It is also determined that expression of Noggin proteins decreased both at hypoxia groups and hypoxia+Gingko biloba apply groups compared to control groups. It is observed that antioxidant apply didnot affect significantly the expression of Noggin protein. Increased expression of stress proteins as time progresses, has shown that Gingko biloba can be more effective in the long-term use