Türkiye'de rüzgar enerjisi sistem yatırımlarının ekonomik analizi
Economic analysis of wind energy system investments in Turkey
  1. Tez No: 629069
  2. Yazar: GÖKÇE BEKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZGENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Gelişen dünyada, enerji sektörünün rolü ekonomik, sosyal ve politik olarak oldukça önemlidir. Artan nüfus ve gelişen sanayi dolayısıyla, enerji ihtiyacı günden güne artmaktadır. Son zamanlarda fosil kaynakların sınırlı olması, çevre dostu olmaması, gerek devlet teşviği gibi sebeplerden dolayı yenilenebilir enerji yatırımlarında önemli bir artış olmuştur. Ama fosil yakıtlar hala dünyanın enerji üretiminin birincil kaynağıdır. Bu çalışmanın temel amacı yenilenebilir enerji yatırımlarından biri olan rüzgar enerjisi yatırımları için karar alma sürecini desteklemek için bir çerçeve oluşturmaktır. Bu amaçla, yatırımcıların kararlarını etkileyen ana kriterler, kapsamlı bir literatür araştırması ve sektör uygulamasının araştırılmasına dayanarak belirlenecektir. İlgili kriterler çok kriterli karar verme yöntemleri ile ele alınmaktır. Bu araştırmada, politikalar ve düzenlemeler, yatırım maliyeti gibi ekonomik kriterler, rüzgar enerji yatırımlarının karar sürecinde en önemli faktörlere dikkat edilmektedir. Araştırma bulgularının, yatırımcıların yatırımlarının yetkinliklerini değerlendirmelerine çok kriterli karar verme yöntemleri ile yardımcı ve yön gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the developing world, the role of the energy sector is very important economically, socially and politically. Due to the increasing population and developing industry, the need for energy is increasing day by day. Recently, there has been a significant increase in renewable energy investments due to limited fossil resources, environmental friendliness, and government incentives. But fossil fuels are still the primary source of energy production in the world. The main purpose of this study is to establish a framework to support the decision making process for wind energy investments, one of the renewable energy investments. To this end, the main criteria that affect investors' decisions will be determined based on a comprehensive literature search and an investigation of industry practice. The relevant criteria are to be handled by multi-criteria decision making methods. In this research, economic criteria such as policies and regulations, investment costs, and the most important factors in the decision making process of wind energy investments are taken into consideration. Research findings are expected to assist and guide investors with multi-criteria decision-making methods to evaluate their investment competencies.