Benzoiltiyoüre türevleriyle fonksiyonelleştirilmiş mezo gözenekli mcm-41 hazırlanması ve katalitik aktivitelerinin incelenmesi
Preparation of mezoporcular mcm-41 functionalized with benzoiltioure derivatives and investigation of catalytic activities
  1. Tez No: 629079
  2. Yazar: FATİH DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET EMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, tiyoüre türevi ligandlar ile fonksiyonelleştirilmiş mezogözenekli MCM-41 hibrit malzemeleri sentezlenmiş ve yüzeylerde Sn (IV) kompleksleri oluşturulmuştur. Hazırlanan malzemelerin karekterizasyonunda FT-IR, , XRD, katı NMR ve SEM-EDX teknikleri kullanılmıştır. Bu çalışmada tiyoüre türevleri ile modifiye edilmiş MCM-41'in ilk defa asetofenon, p-kloroasetofenon, p-metoksiasetofenonun Katalitik Transfer Hidrojenasyon tepkimelerinde katalizör etkinliği çalışılmıştır. Sentezlenen malzemelerin transfer hidrojenasyonda etkinliğini belirlemek için bir Schlenk tüpü içerisine rutenyum kompleksi, katalizör, izopropil alkol, KOH ve substrat (asetofenon, p-kloroasetofenon, p-metoksiasetofenon) konularak farklı reaksiyon süreleri, sıcaklık parametreleri değiştirilerek çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarda benzoil tiyoüre, 2-klor benzoil tiyoüre, 3-metilbenzoiltiyoüre, 2-tiyofeniltiyoüre ve 2-froiltiyoürenin kalay(IV) klorür komplekleri katalizör olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, mesoporous MCM-41 hybrid materials functionalized with thiourea derivatives were synthesized and on their surfaces Sn (IV) complexes were formed. Thus prepared materials were characterized via FT-IR, , XRD, solid NMR and SEM-EDX techniques were used. The catalytic activity of thus synthesized MCM-41 functionalized with thiourea derivatives were studied for the first time in catalytic transfer hydrogenation reactions of acetophenone, p-chloroacetophenone and p-methoxyacetophenone. The activity of the synthesized materials in transfer hydrogenation reactions were determined via placing ruthenium complexes, catalyst, isopropoyl alcohol, KOH and the substrate (acetophenone, p-chloroacetophenone and p-methoxyacetophenone) in a Schlenk tube and the reactions were carried out at different reaction times and temperatures. Sn (IV) chloride complexes of Benzoyl thiourea, 2-chloro benzoyl thiourea, 3-methylbenzoylthiourea, 2-thiophenylthiourea and 2-froylthiourea were used as catalyst.