Dalgalı kesim özelliğine sahip değişken talaş açılı parmak freze tasarımı ve performansının değerlendirilmesi
The design of wave-cut endmills with variable rake angle throuh helix and evoluation of tool performance
- Tez No: 629114
- Danışmanlar: PROF. DR. ULVİ ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Frezeleme, çok farklı şekilleri oluşturabilme ve yüksek üretim hızlarına ulaşabilme özelliklerinden dolayı en geniş ve yoğun kullanıma sahip talaşlı imalat operasyonlarından biridir. Günümüzde firmalar, işleme süresi ve kalitesini arttırabilmek adına özel kesici kenar tasarımına sahip frezeler kullanmaktadır. Bu çalışmada, helisel parmak frezenin kesici kenarları üzerine özel bir tasarıma sahip bir dalga formu verilerek tasarlanmış takımların standart parmak frezelere göre işleme performansının belirlenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Dalga formu sayesinde kesici kenar üzerinde -2° ila +10° derece arasında değişken ve kesici kenar boyunca devam eden bir talaş açısı oluşturulmuştur. Çalışmada, malzeme kalite özellikleri ile aynı olan standart ve değişken helis/değişken talaş açılı dalgalı forma sahip iki takımın işleme performansları, TS ISO 8688-2 standardı çerçevesinde, C45 (AISI 1045) çelik ve GG25 dökme demir referans malzemeler kullanılarak kıyaslanmıştır. Deneysel analiz sonuçlarına göre değişken talaş açısı ile kesici kenar mukavemetinin artması, kesme kararlılığının artması ve dolayısı ile takım performansının artması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Milling is one of the most extensive and intensive machining operations due to its ability to form very different shapes and achieve high production speeds. Nowadays, companies use end mills with special cutting edge design in order to increase processing time and quality. In this study, it is aimed to determine and compare the machining performance of the tools designed by giving a special waveform on cutting edges of helical end mill in accordance with standard end mill. Under favor of to the waveform, rake angle is formed on the cutting edge that varies between -2° and +10°degrees and runs along the cutting edge. In this study, the machining performances of two tools having the same standard and variable helical / variable rake angle waveform which are the same as the material quality characteristics are compared using C45 (AISI 1045) steel and GG25 cast iron reference materials according to TS ISO 8688-2 standard. According to experimental analysis results, increased cutting edge strength with a variable rake angle, the cutting is achieved increased stability and thereby increased tool performance.