Assessment of groundwater quality in Idleb city using GIS
CBS kullanılarak İdlib şehrinin yeraltı suyu kalitesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 629175
  2. Yazar: ILHAM KHATEEB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Su, bu dünyadaki en önemli elementtir ve su kalitesi, suyun farklı amaçlar için kullanılmasını etkileyen çok hassas bir konudur. Son dört yılda özellikle Suriye'nin Kuzey ve Doğu bölgelerinde yer altı suyu kalitesindeki bozulma büyük bir endişe kaynağı olarak gündeme gelmiştir. Bu çalışmada, Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) yazılımının Geostatistical Analyst Aracı altında bulunan Olağan Kriging metodu ile vaka çalışması olarak Idlib Şehri için yeraltı suyu kalitesi hakkında değerlendirme yapılmıştır. Idlib kentinde bulunan 13 kuyuya ait kimyasal analiz raporları kullanılarak bu raporlarda bulunan 10 parametrenin mekansal dağılımını gösteren tahmin haritaları oluşturulmuştur. Bu parametreler; Ca (Kalsiyum), Mg (Magnezyum), Cl (Klor), S04 (Sülfat), NO3 (Nitrat), F (Flor), pH, EC (Electrical Conductivity), TDS (Total Dissolved Solids) ve Toplam Sertliktir. Tahmin edilen haritalarda her parametre için üç Model (Küresel, Gauss ve Üstel) uygulanmıştır. Modelleme işleminden önce veri özellikleri de incelenmiştir. Her parametre için üç modelin semivariogram değerleri karşılaştırılarak Root Mean Square Error (RMSE) kriterlerine göre en uygun model seçilmiştir. Daha sonra en iyi seçilmiş model kullanılarak su kalitesi haritaları üretilmiştir. Sonuçlar, on parametrenin kimyasal değerlerinin DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) ve Suriye standardında olduğu ve Idleb şehrinde yeraltı suyunun içmek için güvenli ve uygun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Water is the most important element on this Earth and water quality is very sensitive issue that affect application of water for different purposes. Deterioration quality of ground water has been raised as big concern in the last four years especially in Northern and Eastern parts of Syria. In this study, quality of ground water has been checked and evaluated for Idleb City as case study using Geostatistical analyst tool - Ordinary Kriging method - in Geographic Information systems -GIS Softer ware. Estimation maps showing the spatial distribution of the 10 parameters found in these reports were generated by using chemical analysis reports of 13 wells in Idleb City. These parameters are Ca+2 (Calcium), Mg+2 (Magnesium), Cl- (Chloride), SO4-2 (Sulphate), NO3- (Nitrate), F- (Fluoride), pH, EC (Electrical Conductivity), TDS (Total Dissolved Solid), and Total Hardness. Data exploration process was investigated before modelling. Three Models of (Spherical, Gaussian, and Exponential) were applied for each parameter in predicted maps. These models were compared for each parameter and the best fit model was selected based on the Root Mean Square Error- RMSE criteria. Then, water quality maps were produced using the best selected Model. Results show that chemical values for ten parameters are found to be within WHO World Health Organization and Syrian standard in Idleb City and ground water is safe and suitable for drinking.